Acasă Sport CH Politehnica Timişoara a pierdut la limită etapa inaugurală a Ligii Naţionale

CH Politehnica Timişoara a pierdut la limită etapa inaugurală a Ligii Naţionale

Cu mai bine de zece jucători noi aduşi în pauza competiţională, echipa de handbal masculin CH Politehnica Timişoara a debutat în noul sezon al Ligii Naţionale de handbal masculin cu un meci extrem de greu, împotriva rivalei CS Caraş-Severin.

Partida a avut loc pe terenul timişorenilor, însă avantajul terenului propriu nu a putut fi valorificat, alb-violeţii fiind depăşiţi de echipa lui Aihan Omer. Cuvântul de ordin al meciului dintre cele mai bune echipe bănăţene din handbalul românesc a fost echilibrul, ambele formaţii jucând de la egal la egal pe tot parcursul celor 60 de minute. În prima repriză, atât Poli, cât şi CS Caraş-Severin au mers cap la cap pe tabela de marcaj, însă echipa care a intrat în avantaj la pauză a fost gruparea lui Aihan Omer, care conducea la capătul primelor 30 de minute de joc la un singur gol. În repriza secundă, alb-violeţii s-au văzut conduşi cu trei goluri, diferenţă ce s-a dovedit a fi liniştitoare pentru cărăşeni, pentru a-şi asigura prima victorie din noul sezon. Partida s-a încheiat cu victoria echipei lui Omer, Politehnica pierzând încă o dată la limită în faţa cărăşenilor, scor 23-22. Irimaş, cu şapte goluri, urmat de Daninfeld, cu patru reuşite, au fost cei mai importanţi marcatori din tabăra lui Constantin Ştefan. În etapa următoare, CH Politehnica se va deplasa la Bucureşti, acolo unde va întâlni formaţia Dinamo, duminică, 22 septembrie.