Acasă Sport Corina Căprioriu – medalie de bronz la CE de judo

Corina Căprioriu – medalie de bronz la CE de judo

Lugojeana Corina Caprioriu a câştigat medalia de bronz la categoria 57 de kilograme, la Campionatele Europene de judo, de la Istanbul. Chiar dacă a ratat finala pentru a-şi apăra titlul european cucerit în 2010, Corina Căprioriu a reuşit să urce pe podium şi să aducă o nouă medalie pentru România (după aurul obţinut de Alina Dumitru), după ce s-a impus în faţa italiencei Giulia Quintavalle, campioana olimpică de la Beijing, în 2008. La europenele din Turcia, Corina Căprioriu a câstigat grupa D, trecând prin ippon de Liraz Ben Melech (Israel) şi de Viola Waechter (Germania), dar a pierdut în semifinale, prin yuko, în faţa austriecei Sabrina Filzmoser. În meciul pentru locul trei, sportiva din Lugoj, care a învăţat tainele judo-ului cu prof. Adalbert Batkai, a învins-o prin waza ari pe italianca Giulia Quintavalle, trecându-şi în palmares medalia de bronz.