Acasă Sport CS Timișoara a cedat inexplicabil în fața echipei din Caracal

CS Timișoara a cedat inexplicabil în fața echipei din Caracal

Etapa cu numărul IX din Divizia A la handbal feminin a adus o surpriză neplăcută ocupantei primei poziții din campionat, CS Timișoara, handbalistele bănățene fiind învinse de formația CSȘ Caracal. Timișorenele au pornit ca favorite clare în meciul jucat la mijlocul săptămânii în sala din Caracal, însă nu au reușit să se impună, pierzând astfel poziția de lider al diviziei secunde. Elevele antrenate de Sorin Voicu au început în forță partida și au reușit să se desprindă la trei puncte încă de la începutul înfruntării. Timișorenele au reușit să-și impună ritmul de joc, echipa din Caracal fiind depășită de bănățene la toate capitolele. Scorul la finalul primelor 30 de minute a fost 15-10 în favoarea echipei vizitatoare, partida părând a fi decisă de echipa din Timișoara. În repriza secundă însă, raportul forțelor s-a schimbat, trupa din Caracal reușind un joc foarte bun, ce a prins echipa de pe Bega nepregătită. Profitând și de unele nesincronizări din defensiva timișoreană, gazdele au marcat goluri pe bandă rulantă, reușind nu numai să egaleze scorul, dar să și treacă în avantaj pe tabelă. Cu toate că elevele lui Sorin Voicu au încercat să evite înfrângerea, CSȘ Caracal s-a apărat bine și a produs surpriza etapei a IX-a, învingând lidera CS Timișoara cu scorul de 36-27. Astfel, gruparea de pe Bega a contabilizat cel de-al doilea eșec din actuala stagiune, căzând pe locul doi. Gruparea timișoreană trebuie să-și revină repede din eșecul de la Caracal pentru a nu pierde din ochi formația din Târgu Jiu. Următorul meci pentru formația CS Timișoara va avea loc la sfârșitul acestei săptămâni, bănățenele primind vizita echipei AS Sfântu Gheorghe. Întâlnirea este programată sâmbătă, de la ora 11.00, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara.