Acasă Sport CSU Poli Timișoara – neputincioasă în fața Bucovinei Suceava

CSU Poli Timișoara – neputincioasă în fața Bucovinei Suceava

Formația de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a jucat în cadrul unei etape restanță în compania singurei echipe ce este în continuare în luptă pentru Challenge Cup, Bucovina Suceava. Bănățenii aveau nevoie de victorie în partida disputată marți, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, pentru a păstra șanse la o clasare în prima jumătate a clasamentului general. Din păcate pentru alb-violeți, sucevenii au reușit să joace un handbal peste așteptări și, profitând de greșelile elevilor lui Gligore Czari din partea a doua a înfruntării, au plecat cu toate punctele puse în joc. Prima repriză s-a jucat de la egal la egal, Poli reușind să preia inițiativa încă din startul meciului. Bănățenii au cedat însă din inițiativă pe finalul primei părți, când, odată cu accidentarea lui Fenici, Suceava a reușit să preia conducerea. Scorul pauzei a fost 14-12 pentru oaspeți. În repriza a doua, Poli nu a mai pus probleme Bucovinei, gruparea suceveană reușind să ia un avans de cinci goluri cu mai bine de 25 de minute înaintea fluierului de final. Handbaliștii timișoreni au alergat după egalare și au micșorat din diferență, dând impresia că pot termina cu puncte înfruntarea. Din păcate pentru gruparea de pe Bega, experiența sucevenilor i-a ajutat pe aceștia să rămână în avantaj până la terminarea meciului, astfel că Poli a bifat a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu. Scorul final al înfruntării dintre CSU Poli Timișoara și Bucovina Suceava a fost 24-26, alb-violeții rămânând pe locul șapte în campionat. Grasu, cu opt goluri, urmat de Ignat, cu cinci reușite, au fost principalii marcatori ai Politehnicii. Poli va juca următoarea partidă oficială peste două săptămâni, Liga Națioanlă intrând în pauză, din cauza meciurilor echipei naționale.