Acasă Sport CSU Politehnica Timișoara – învingătoare în amicalul cu Baia Mare

CSU Politehnica Timișoara – învingătoare în amicalul cu Baia Mare

Formația de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a profitat de pauza de mai bine de o săptămână pe care o are în Liga Națională și a jucat un meci de pregătire în compania echipei HCM Baia Mare. Partida disputată joi, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, a fost dominată de alb-violeți, scopul înfruntării fiind rularea tuturor jucătorilor aflați în lot. Antrenorul Gligore Czari a profitat de oportunitate și a trimis în teren handbaliștii care au evoluat mai puțin în partidele oficiale, pentru a se asigura că aceștia pot fi în formă în următoarele meciuri din Liga Națională, împotriva celor de la Odorhei și Bucovina Suceava. Baia Mare nu a pus nici o problemă Timișoarei, gruparea bănățeană reușind să aibă un avantaj de patru goluri încă de la pauza mare. Chiar dacă a avut un avantaj de peste șase goluri, Politehnica a preferat să exerseze cât mai multe scheme tactice, astfel că scorul final a fost unul strâns. Poli s-a impus la capătul celor 60 de minute cu scorul de 35-33, Grasu, Timofte și Lela fiind principalii marcatori ai alb-violeților. La finalul înfruntării, Gligore Czari a declarat că a încercat să folosească jucătorii ce au prins mai puține minute în meciurile oficiale pentru a le da acestora încredere și pentru a exersa schemele tactice în vederea meciurilor ce au mai rămas de disputat în Liga Națională. Următorul meci al ”studenților” va avea loc pe 22 martie, când Poli va primi vizita ocupantei locului trei din campionat, HC Odorhei.