Acasă Sport CSU Politehnica Timișoara nu a reușit surpriza în derby-ul Banatului

CSU Politehnica Timișoara nu a reușit surpriza în derby-ul Banatului

Primele două formații cu cele mai bune apărări din Liga Națională s-au întâlnit sâmbătă, în cadrul etapei a XIX-a din Liga Națională, în clasicul derby al Banatului din handbalul masculin românesc. CSU Politehnica Timișoara și CS Caraș-Severin au jucat un nou episod în clasica înfruntare dintre cele mai titrate echipe de handbal din Banat, și, ca de obicei, partida a fost una atractivă și totodată încrâncenată. Diferența de doar trei puncte din clasament dintre cele două formații a făcut ca meciul disputat în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara să stârnească un interes crescut din partea iubitorilor de handbal, dovadă stând faptul că sala timișoreană a fost umplută până la refuz, atât de susținători ai Politehnicii cât și de fani ai echipei din Reșița. Gruparea condusă de Nedeljko Vuckovic a reușit să marcheze prima și s-a păstrat la conducere mai bine de opt minute. Reșițenii au ținut aproape, și, cu toate că au avut mai tot timpul un om eliminat temporar, echipa condusă de Aihan Omer a izbutit să preia conducerea după zece minute de joc. Poli și Reșița au mers cap la cap pe tot parcursul primei reprize, pentru ca, la finalul primelor 30 de minute de joc, tabela din sala timișoreană să indice scorul de 9-9. Din păcate pentru alb-violeți, startul reprizei secunde a fost unul slab, echipa vizitatoare luând repede un avans de cinci puncte. Ratările în situațiile de unu la unu cu portarul advers, precum și starea de nervozitate venită în urma unor decizii la limită a brigăzii de arbitri, a făcut ca Politehnica să nu poată remonta diferența de pe tabelă până în minutul 50. Timișorenii au sperat la un rezultat de egalitate după golul de 19-16, însă experiența ridicată a jucătorilor reșițeni a făcut ca CS Caraș-Severin să nu aibă emoții până la finalul meciului, când ultimul fluier a brigăzii de arbitri a consfințit un nou eșec pentru echipa de pe malul Begăi. Scorul final al partidei dintre CSU Politehnica Timișoara și CS Caraș-Severin a fost 18-22, timișorenii ratând astfel șansa de a se apropia de podiumul Ligii Naționale.