Acasă Sport Debut de an cu victorie pentru BC Timișoara

Debut de an cu victorie pentru BC Timișoara

Formația de baschet masculin BC TImișoara a început în forță anul 2012, băieții antrenați de Pedrag Badnjarevic reușind să bifeze cel de-al doilea succes din acest sezon împotriva echipei CSU Ploiești. Înfruntarea ce a avut loc la finele săptămânii trecute în Sala ”Constantin Jude” din TImișoara a contat pentru sferturile de finală ale Cupei României, competiție ce a fost câștigată de alb-violeți în urmă cu doi ani. ”Leii din Banat” aflați pe primul loc în Divizia A au început ca favoriți înfruntarea din Cupă împotriva Ploieștiului, lucru ce s-a văzut și în joc, bănățenii izbutind să facă un joc fără greșeală. Scorul a fost deschis de gruparea de pe Bega, pentru ca după primele zece minute BCT-ul să aibă un avans de opt puncte. Sfertul doi s-a desfășurat în aceeași notă de dominare a echipei gazdă, care conducea la pauza mare cu 45-30. La revenirea de la cabine, forma impresionantă a lui Archie a făcut ca diferența pe tabelă să se mărească la 22 de puncte înaintea ultimelor zece minute de joc. Încurajați de o tribună arhiplină, baschetbaliștii timișoreni au defilat în ultimul sfert, formația din Ploiești fiind anihilată la orice inițiativă de atac. Cu un procentaj foarte bun la recuperare și cu un atac exact, BC Timișoara a înregistrat primul succes din 2012, timișorenii impunându-se în fața ploieștenilor cu scorul final de 91-65, fapt ce le dă băieților lui Badnjarevic prima șansă la calificarea în play-off-ul Cupei. Bogdan Popescu împreună cu americanul Dominique Archie au fost principalii marcatori ai BCT-ului, cei doi jucători izbutind să marcheze peste 40 de puncte. La finalul înfruntării, tehnicianul alb-violeților a declarat că este mulțumit de jocul făcut de elevii săi, forma bună arătată de baschetbaliștii timișoreni fiind rezultatul direct a reunirii din timp a lotului bănățean. Meciul retur dintre BC Timișoara și CSU Ploiești va avea loc marți la Brazi, calificarea fiind ca și rezolvată de timișoreni grație avantajului de 26 de puncte.