Acasă Sport Duşan Uhrin Jr. caută formula ideală

Duşan Uhrin Jr. caută formula ideală

Formaţia Politehnica Timişoara a jucat, duminică, penultimul meci de pregătire din cantonamentul din Spania, contra unei alte formaţii calificate în „primăvara europeană” a anului 2011, Sparta Praga. Fotbaliştii timişoreni au avut ocazia să-şi măsoare forţele cu o echipă a cărei prezenţă în cupele europene este constantă an de an. Tehnicianul alb-violeţilor, Duşan Uhrin Jr., i-a trimis în teren împotriva formaţiei cehe pe Pantilimon, Helder, Cisovsky, Luchin, Scutaru, Lavecchia, Alexa, Tameş, Zicu, Ricketts şi Goga. Pe parcusrul meciului, pentru Poli au mai jucat Nikolic, Magera, Ricketts şi Burcă. Bănăţenii au început decişi partida împotriva Spartei, ocaziile de gol nelipsind de la poarta cehilor. Fotbaliştii timişoreni au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutele 3 şi 40, însă de fiecare dată, mingea a refuzat să intre în poarta celor de la Sparta. Cele mai mari ocazii ale Politehnicii din prima repriză au venit în minutul 45, însă cu toate acestea, scorul la pauză a fost 0-0. Jocul bun făcut de alb-violeţi a continuat şi în repriza secundă. După o oră de joc, Rafael Rocha şi-a trecut în cont cea mai mare ratare a meciului, şutul său din careul mare trecând puţin pe lângă poarta echipei cehe. Până la finalul meciului, jucătorii Spartei au avut şansa de a-l învinge pe Pantilimon, însă scorul a rămas alb, 0-0, formaţia bănăţeană bifând al doilea egal al cantonamentului din Spania. La finalul meciului contra vicecampioanei din Cehia, Duşan Uhrin Jr. s-a arătat mulţumit de  jocul elevilor săi, în special de cel făcut în repriza secundă. Echipa trimisă din primul minut contra celor de la Sparta este cea care se apropie cel mai mult de formula de bază a lui Poli, cu care va începe Uhrin returul Ligii I. Cu toate că şi-a format o idee despre nucleul de jucători pe care îl va avea formaţia bănăţeană, tehnicianul Politehnicii a spus că încă este prea devreme să se vorbească despre un prim 11. Meciul împotriva Spartei a însemnat revenirea lui Magera în echipa bănăţeană, jucătorul fiind recuperat după o accidentare. Următorul amical al Politehnicii va fi pe 3 februarie, când alb-violeţii vor juca împotriva echipei ucrainiene FC Dnipro Dnepropetrovsk.