Acasă Actualitate Echipa de fotbal fete a Școlii nr. 24 din Timișoara a obținut...

Echipa de fotbal fete a Școlii nr. 24 din Timișoara a obținut locul 1 la Etapa Națională de fotbal feminin U10

În perioada 25-28 mai 2023 a avut loc etapa naţională de Fotbal feminin U10 Cupa Tymbark, competiţie desfăşurată în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar şi găzduită de Federația Română de Fotbal în parteneriat cu Inspectoratul Școlar al Municipiului București.

La această competiţie s-au aliniat cele mai puternice 8 echipe din ţară, reprezentând judeţele: Buzău, Bucureşti, Maramureș, Mureș, Pitești, Suceava, Teleorman şi Timiș.

Judeţul Timiş a fost reprezentat de echipa de fotbal fete din clasele a III-a și a IV-a  a Școlii Gimnaziale Nr. 24 din Timișoara, compusă din elevele Briciu Ines, Briciu Sofia, Grigoraș Daria, Sîrbu Ema, Toma Amalia, Modra Carina, Coman Raluca, Vida Maya, Veină Irina, Ignea Enya, Tite Alexandra şi Stubner Annemari.

În faza finală a Cupei Tymbark Junior, echipa de fotbal feminin U10 a Școlii Gimnaziale Nr. 24 din Timișoara, avându-i pe bancă pe domnii profesori Nistoran Răzvan și Mezo Alexandru, a câștigat detașat faza grupelor pe terenul bazei sportive ”Mobexpert Coresi” cu rivalele din Mureș (8-0), Maramureș (7-0) și Bacău (6-1).

În semifinale, micuțele fotbaliste bănățene au învins cu 6-0 reprezentanta județului Teleorman, iar marea finală disputată pe Stadionul Giulești a fost câștigată tot de reprezentanta județului Timiș cu scorul de 3-0 în fața echipei din Maramureș.

La finalul competiției, emblema fotbalului românesc Miodrag Belodedici a oferit elevei Briciu Sofia trofeul pentru cea mai bună jucătoare a finalei, iar sora ei Ines Briciu a primit trofeul pentru cea mai bună jucătoare a turneului.

8. Şcoala Gimnazială Costești – Buzău

Pe tot parcursul competiției echipa Școlii 24 a fost susținută din tribune de cea mai spectaculoasă galerie formată din părinții micuțelor fotbaliste.

Festivitatea de premiere a fost onorată de Miodrag Belodedici, dublu câștigător al Cupei Campionilor Europeni și ambasador al competiției, Marius Niculae manager sportiv al loturilor de tineret și juniori, Daniel Pancu selecționer U20 și Burleanu Răzvan președintele Federației Române de Fotbal – a explicat prof. Cristi Modra.