Acasă Sport Emoții pentru Politehnica Timișoara în Cupa României

Emoții pentru Politehnica Timișoara în Cupa României

Politehnica Timișoara a trecut cu greu de formația de ligă a treia CSM Școlar Reșița, bănățenii având nevoie de lovituri de departajare pentru a trece mai departe în Cupa României. Cu toate că au început bine sezonul Ligii a II-a, fotbaliștii antrenați de Vali Velcea nu au reușit să se concentreze în partida de marți împotriva echipei reșițene, jocul alb-violeților părând în unele momente dezorganizat. Primul 11 aliniat de tehnicianul bănățenilor i-a avut în componență pe Lepmets, Dăruială, Luchin, Scutaru, Sepsi, Ricketts, Poparadu, Tameş, Rocha, Axente și Zăgrean. Poli a început bine partida de pe stadionul ”Mircea Chivu” din Reșița ratând prin Ricketts și Tameș principalele ocazii de gol ale primei părți a meciului. În repriza secundă alb-violeții au forțat golul, însă fără rezultat pe tabelă, Axente trecând pe lângă deschiderea scorului în minutul 64. La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, astfel că s-a trecut la cele două reprize de prelungire. Cu toate că a avut un jucător în plus,  Politehnica nu a reușit să înscrie golul victoriei, astfel că s-a trecut la loviturile de la 11 metri. Bănățenii au început seria penaltyurilor printr-o ratare marca Tameș. Norocul s-a schimbat apoi, reșițenii ratând la rândul lor două lovituri, fapt ce a adus calificarea Politehnicii, formația timișoreană trecând de FCM Reșița cu scorul general de 4-3. Deși s-au calificat, starea de spirit din sânul echipei bănățene nu a fost una de bucurie la finalul partidei, tehnicianul alb-violeților, Vali Velcea, declarând că este foarte nemulțumit de prestația unor jucători, în special de cei cu experiență. Velcea a dat de înțeles că în cazul în care fotbaliștii vizați nu își vor schimba atitudinea este posibil ca Politehnica să renunțe la serviciile lor. Următoarea partidă pentru alb-violeți va fi cea din etapa a II-a a ligii secunde împotriva echipei ARLO Slatina.

Poli II nu a reușit surpriza

În celălalt meci de Cupa României în care a fost implicată echipa a doua a Politehnicii Timișoara victoria a revenit echipei adverse – UTA. Asemenea primei echipe și Poli II a terminat fără gol marcat primele 90 de minute, astfel că s-a trecut la reprizele suplimentare.  Scorul a fost deschis de cei de la UTA, însă avantajul arădenilor nu a durat mult, Mera aducând egalarea cu zece minute înainte de final. La loviturile de departajare, juniorii Politehnicii nu au reușit să se concentreze îndeajuns, astfel că victoria și calificarea au revenit celor de la UTA, care s-au impus cu scorul de 4-1 la general.