Acasă Sport Evoluţie neconvingătoare pentru handbaliştii bănăţeni

Evoluţie neconvingătoare pentru handbaliştii bănăţeni

Cu ocazia întreruperii Ligii Naţionale, handbaliştii formaţiei Politehnica Timişoara au jucat două partide de verificare împotriva echipei de ligă secundă Potaissa Turda, ambele meciuri având loc în această săptămână în Sala „Constantin Jude” din Timişoara. Pentru prima partidă împotriva echipei din Turda, tehnicianul bănăţenilor, Gelu Bota, nu i-a folosit pe jucătorii Şimicu şi Fenici, cei doi revenind de la lotul echipei naţionale. În prim partidă, jucată la începutul acestei săptămâni, alb-violeţii au jucat un handbal bun, însă neeficient. Cu toate că la pauză scorul a fost favorabil bănăţenilor, scor 13-11, până la finalul întâlnirii cei care au avut câştig de acuză au fost handbaliştii din Turda care s-au impus cu scorul de 25-24. Pentru formaţia de pe Bega au înscris de cele mai multe ori Mrakic şi Stan, câte 5 goluri, iar remarcaţii echipei bănăţene au fost cei doi goalkeepri, care au reuşit să ţină proporţiile scorului strânse. În ccea de-a doua partidă, jucată la mijlocul acestei săptămâni, handbaliştii antrenaţi de Gelu Bota au ţinut să-şi ia revanşa, şi, au reuşit un joc mult mai bun. Cu Fenici şi Şimicu de această dată pe teren, alb-violeţii nu au mai avut probleme împotriva echipei ardelene şi, după primele 30 de minute de jocâ se aflau la două goluri avans de formaţia din Turda. A doua repriză a aprţinut timişorenilor, care până la fialul partidei au mai înscris de 22 de ori, câştigând cel de-al doilea meci împotriva celor de la Potaissa cu scorul de 43-34. Partidele jucate împotriva echipei din Turda au fost ultimul prilej pentru tehnicianul bănăţenilor de a vede ce trbuie îmbunătăţit în jocul alb-violeţilor, deoarece, în această sâmbăt, Politehnica va juca meci oficial contra echipei Ştiinţa Municipal Bacău. Partida va avea loc în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, cu începere de la ora 17.00.