Acasă Sport FC Timişoara – Gaz Metan Mediaş, scor 3-1

FC Timişoara – Gaz Metan Mediaş, scor 3-1

Formaţia FC Timişoara a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XIX-a a Ligii I, prima din acest an. Golurile învingătorilor au fost marcate de Goga ’55 şi Zicu ’62, ’76. Pentru Gaz Metan Mediaş a înscris Dudiţă, în minutul 49.
În minutul 13, Alexa a pasat bine în careu, iar Zicu a înscris de la 14 metri, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.
0-1: Scutaru greşeşte o respingere în propriul careu, Dudiţă recuperează şi înscrie nestingherit pentru Gaz Metan Mediaş, cu un şut de la nouă metri;
1-1: Dorin Goga controlează mingea pe partea dreaptă a atacului timişorean, evită doi adversari şi şutează plasat, de la 18 metri, la colţul lung, fără replică din partea portarului Pleşca;
2-1: Ianis Zicu înscrie cu un şut din şase metri, reuşită pe care i-o dedică mamei sale, care a decedat luna trecută. El a arătat, după ce a înscris, mesajul "Pentru mama" scris pe maioul aflat sub tricou;
3-1: Ianis Zicu combină excelent cu Axente, pătrunde în careu şi îl păcăleşte pe portar cu o execuţie de la 10 metri, scor 3-1.
FC Timişoara: 29. Pantilimon – 13. Scutaru, 4. Luchin, 24. Ghionea, 8. Sepsi – 21. Goga, 5. Alexa, 28. Cisovsky (87. Ricketts ’72), 27. Zicu (30. Rocha ’90) – 17. Magera, 9. Axente (22. I. Matei ’90+2). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca – 3. Trtovac, 19. F. Lazăr, 13. Akaki, 29. Vukadinovic – 25. Markovic, 7. Kubala (22. Pârvulescu ’46) – 15. Hoban (6. Bozeşan ’80), 21. Todea, 17. Dudiţă – 10. Bratu (2. Aganovici ’59). Antrenor: Cristian Pustai.
Cartonaşe galbene: Cisovsky ‘9, Taborda ’71, Alexa ’75
Arbitri: Robert Dumitru – Florin Păunescu, Dorin Mudura – Marian Balaci
Observatori: Patriţiu Abrudan, Gheorghe Nedelescu.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.
Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un moment de reculegere pentru doi suporteri decedaţi recent.
Sursa: Mediafax