Acasă Sport Fetele de la Danzio Timişoara au dat o nouă lovitură

Fetele de la Danzio Timişoara au dat o nouă lovitură

Baschetablistele de la BCM Danzio Timişoara dau lovitură după lovitură. Fetele lui Dan Ionescu au ajuns la a şaptea victorie din opt partide susţinute şi sunt pe podium. În etapa intermediară de miercuri, BCM Danzio a trecut cu 76-58 de fetele de la Universitatea Alba Iulia. Meciul a contat pentru etapa a noua a primei ligi la baschet feminin. Alba Iulia era favorită pe hârtie, dar timişorencele le-au stricat toate planurile şi continuă lupta pentru play-off.

Final la discreţia gazdelor

Tiffany Brown şi Biljana Pesovic au prins o formă de zile mari şi nu au lăsat nicio şansă echipei oaspete. Partida a avut un început extrem de echilibrat. S-a jucat de la egal la egal, primul sfert încheindu-se cu un avantaj minim pentru Danzio: 17-16. La pauza mare, fetele lui Dan Ionescu au intrat mai liniştite, scorul de pe tabelă fiind 35-27. Pe final de joc, baschetbalistele din Alba Iulia practic nu au mai contat, timişorencele impunându-se fără probleme: 76-58. Fericit, la finalul jocului, Dan Ionescu, antrenorul celor de la BCM Danzio Timişoara, şi-a felicitat jucătoarele. “Rămân consecvent dezideratului că în baschetul feminin se poate întâmpla orice. Alba Iulia a fost favorită pe hârtie, aşa cum am fost şi noi la Alexandria, dar calculul hârtiei oricând poate fi întors pe teren. Am reuşit să le anihilăm jucătoarele lor bune de sub panou şi să le contestăm aruncările de la distanţă. Sunt foarte fericit după acest joc şi le felicit pe fete pentru această evoluţie”, a spus Dan Ionescu, antrenorul de la BCM Danzio.