Acasă Sport Generaţii reunite la Cupa Euroregiunii DKMT la Înot Masters

Generaţii reunite la Cupa Euroregiunii DKMT la Înot Masters

La bazinul de înot din zona Circumvaţiunii s-a desfăşurat recent ce-a de-a IV-a ediţie a Cupei Euroregiunii DKMT la Înot Masters. Competiţia de la Timişoara a fost destinată înotătorilor amatori din Regiunea DKMT, care au împlinit vârsta de 18 ani. La concurs au participat sportivi din trei ţări: România, Siria şi Ungaria, afiliaţi la 7 cluburi. Monica Irimie, la 65 de ani, şi Alexandru Kuhn, la 60 de ani, au fost cei mai în vârstă dintre participanţii la concurs. Clubul de Înot Masters Timişoara a obţinut la probele individuale 35 locuri pe podium. De 22 de ori, înotătorii timişoreni au urcat pe prima treaptă a podiumului: Ana Dragodan, Mihai Liseţchi – 4 , Cezar Lişteveanu – 2, Albert Pricochi – 3, Constantin Şerbănoiu – 2, Adrian Ţermure – 5, Klara Veress – 1, Eleonora Tarta – 3, Ildiko Talinga – 1. Cel mai activ sportiv al clubului a fost Adrian Ţermure, care, pe parcursul concursului, a participat la 6 probe individuale, câştigând tot atâtea medalii. Trei dintre membrii echipei clubului: Eleonora Tarţa, Ana Maria Zuzeac şi Raluca Zvanca au participat în premieră la un concurs de înot masters. Evenimentul a fost organizat de către Clubul de Înot Masters Timişoara, în colaborare cu Direcţia pentru Sport a Judeţului Timiş şi Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii de Vest. Pe lângă probele clasice de înot, s-a organizat o probă de echipe, dedicată familiilor: ştafetă “două generaţii”, formată dintr-un părinte şi copilul său. Familia Iovin din Timişoara a participat la ştafeta “trei generaţii”, formata din copil + părinte + bunic. Toate echipele participante la ştafete au fost premiate.