Acasă Sport Handbaliştii reşiţeni merg în semifinale

Handbaliştii reşiţeni merg în semifinale

UCM Reşiţa a învins cu scorul de 42-26 pe CSM Bucureşti în partida a doua din cadrul Cupei Energia, ce are loc zilele acestea la Târgu Jiu. Antrenorul reşiţenilor, Gligore Czari, a trimis în teren toţi jucătorii disponibili, deşi juca în faţa unei echipe nou promovate şi lipsite de experienţă. Valoarea scăzută a bucureştenilor s-a văzut, aproape toţi handbaliştii din lotul reşiţenilor reuşind să înscrie. O ofensivă eficientă şi o apărare exactă au făcut ca UCM Reşiţa să aibă un avantaj liniştitor la pauza meciului cu CSM Bucureşti, scorul după prima repriză fiind de 22-10 pentru UCM Reşiţa. În repriza secundă, handbaliştii reşiţeni au continuat să forţeze, iar la finalul partidei, vicecampionii s-au impus cu scorul de 42-26. Cei mai buni marcatori ai Reşiţei au fost Pârâianu, cu 9 goluri, Irimescu cu 7 goluri şi Ghionea cu 6 reuşite, în timp ce pentru bucureşteni, cele mai multe goluri le-au marcat Ganea, 8 reuşite şi Pătru, cu 6. Gligore Czari a declarat că a fost un meci în care adversarii nu au pus mari probleme, CSM Bucureşti fiind o echipă tânără cu mulţi jucători lipsiţi de experienţă. Czari este bucuros pentru că elevii săi au fost mai concentraţi la finalizare şi au reuşit să marcheze. Pentru UCM Reşiţa urmeză partida din semifinalele turneului de la Târgu Jiu. Reşiţenii vor întâlni în penultima fază a turneului chiar formaţia gazdă, Energia Pandurii Târgu Jiu.