Acasă Sport ICIM Arad a simţit gustul înfrângerii

ICIM Arad a simţit gustul înfrângerii

După o serie de 14 victorii în campionat, şase în Cupa Europei Centrale  şi două în Cupa României, formaţia de baschet feminin antrenată de Stacey Nolan, ICIM Arad, a fost răpusă în etapa a III-a din Grupa A1 de către baschetbalistele dela CSM Satu Mare, într-o partidă ce a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute. În urma înfrângerii, formaţia arădeană a părăsit plutonul de trei echipe care sunt neînvinse în acest sezon. Aşadar, Satu Mare şi Craiova rămân singurele echipe neînvinse din Grupa A1. Înfruntarea dintre ICIM şi CSM Satu Mare, jucată în Sala Sporturilor “LPS” Satu Mare a fost foarte disputată, fiecare sfert al partidei jucându-se la intesitate maximă. Cu toate că baschetbalistele din Arad au făcut un joc bun la recuperare, procentajul scăzut la aruncări le-a costat enorm de mult pe arădence, acestea nereuşind să câştige nici măcar un sfert. Marea favorită la titlu în acest sezon, ICIM Arad, a pierdut primele două părţi ale meciului cu scorul de 18-10, respectic 15-14. În partea secundă a confruntării, baschetbalistele din Satu Mare s-au detaşat pe tabelă, reuşind să-şi adjudece sfertul trei cu o diferenţă de şase puncte. ICIM a fost condusă şi la 21 de puncte în sfertul al patrulea, astfel că jucătoarele invincibile până la partida cu Satu Mare au trebuit să se recunoască învinse. Scorul final al partidei dintre ICIM Arad şi CSM Satu Mare a fost 47-63, rezultat în urma căruia arădencele au căzut până pe poziţia a treia a clasamentului grupei A1. Jucătoarea Cristina Ciocan a fost cea mai bună marcatoare din tabăra ICIM-ului, cu 15 puncte reuşite şi 6 recuperări. Ciocan a fost completată pe lista marcatoarelor de Larisa Toma, jucătoarea reuşind 13 puncte şi 5 recuperări. Următorul meci din play-off-ul Diviziei A pentru elevele lui Stacey Nolan va fi pe 28 ianuarie, când vor întâlni pe teren propriu echipa CST BC Alexandria.