Acasă Sport Judoka timişoreni de la Palatul Copiilor au făcut senzaţie la Arad

Judoka timişoreni de la Palatul Copiilor au făcut senzaţie la Arad

Concursul internaţional de judo găzduit recent de Sala Polivalentă de sport din Pecica a scos în evidenţă micuţii judoka de la Palatul Copiilor din Timişoara pregătiţi de cunoscutul antrenor Ştefan Doncea, centură neagră 6 Dan. Timişorenii s-au întors cu o medalie de aur, una de argint şi mai multe locuri în apropierea podiumului. La competiţia de la Arad destinată prichindeilor U-9, speranţelor U-11 şi copiilor de la nivele de vârstă U-13 şi U-15 au participat aproape 400 de sportivi din Ungaria, Serbia şi România. „Concursul internaţional de judo de la Arad a avut o valoare educativă, în comportamentul autentic al sportivilor s-au reflectat şi evidenţiat şi valorile morale. Sportivii antrenaţi de mine, de la Palatul Copiilor, au obţinut rezultate remarcabile la competiţia care a reunit 382 de judoka din trei ţări”, spune antrenorul Ştefan Doncea. Cel mai tare timişorean a fost Vlad Loghin, care la categoria U-9 (42 kg) a obţinut medalia de aur. Vlad este elev în clasa I la Liceul cu Program Sportiv „Banatul” din Timişoara. La categoria U-15 (36 kg), Natalia Miuţa, elevă în clasa a VII-a la Şcoala Generală 25 a obţinut medalia de argint. Mugure Cojocaru (locul V) şi Sergiu Crişan (locul VII) au fost alţi doi judoka de la Timişoara care au ratat de puţin podiumul.