Acasă Sport „Leii din Banat”

„Leii din Banat”

Baschetbaliştii de la clubul BC Timişoara au pierdut partida din etapa a şasea a Diviziei A la baschet împotriva formaţiei Municipal Bucureşti. După victoria din etapa trecută, reuşită împotriva echipei CS Otopeni, elevii lui Dragan Petricevic au dat semn că au depăşit impasul în care se aflau şi care i-a făcut să nu aibă nicio victorie în campionat. De menţionat este faptul că în primele etape, formaţia bănăţeană a întâlnit echipe de top din campionatul intern, precum CSU Ploieşti, BC Târgu Mureş sau Gaz Metan Mediaş, echipe împotriva cărora BC Timişoara a trebuit să joace cu o echipă nouă, care nu a avut timp să-şi găsească stilul de joc, fapt ce a făcut aproape imposibilă victoria. Lucrurile au stat altfel când echipa timişoreană a întâlnit o formaţie de valoare mai apropiată de cea a bănăţenilor, precum a fost cea a Otopeniului, alb-violeţii reuşind să-i învingă, nu fără emoţii. Partida jucată de bănăţeni, la mijlocul săptămânii, în capitală, contra formaţiei Municipal Bucureşti, se anunţa a fi încă o victorie pentru elevii lui Dragan Petricevic. Din păcate, baschetbaliştii timişoreni nu au reuşit un joc bun şi s-au recunoscut învinşi. Partida a debutat cu formaţia bucureşteană jucând un baschet în viteză, fapt ce i-a surprins pe bănăţeni, scorul la finalul primelor 10 minute de joc fiind 29-18 pentru bucureşteni. Sfertul doi a continuat în aceeaşi linie ca primul, baschetbaliştii bănăţeni nereuşind să pună mari probleme bucureştenilor, mai ales din cauza jocului defectuos la capitolul recuperare. Scorul la pauza mare a fost 47-33 pentru Municipal Bucureşti. În sfertul trei, alb-violeţii au dat semne că pot reveni, pierzând la doar un punct acest sfert, cu scorul de 19-18. Ultimul act al partidei a însemnat şi deciderea câştigătoarei, formaţia timişoreană nereuşind să recupereze diferenţa de pe tabelă, astfel că Municipal Bucureşti a câştigat meciul cu scorul de 88-70. BC Timişoara este, aşadar, la a cincea partidă fără victorie în acest campionat şi se anunţă vremuri grele pentru echipa bănăţeană, deoarece toate partidele se anunţă a fi grele pentru „leii din Banat”. Bănăţenii au, totuşi, şi un motiv de bucurie în urma partidei de la Bucureşti, americanul bănăţenilor, Covington, fiind desemnat cel mai bun marcator al meciului, acesta reuşind să înscrie 19 puncte. Covington se pare că este cel mai bun transfer al bănăţenilor, americanul reuşind să joace bine de fiecare dată când a fost introdus pe teren, însă de unul singur nu poate câştiga meciurile. Partida a însemnat şi o premieră negativă pentru bănăţeni, fostul jucător al clubului timişorean, Rade Dzambic, s-a reîntâlnit pentru prima dată cu foştii colegi de la BC Timişoara, însă din calitate de adversar. Jocul lui Dzambic afost la înălţime, ca de fiecare dată, acesta reuşind 17 puncte pentru Municipal, fapt ce a lăsat un gust amar pentru tehnicianul Dragan Petricevic, antrenorul bănăţenilor regretând plecarea jucătorului sârb.  BC Timişoara va juca, în etapa următoare, pe teren propriu, sâmbătă, împotriva formaţiei aflate pe penultima poziţie a clasamentului, CSU Politehnica Iaşi.