Acasă Actualitate Medalie de argint în Croația pentru o karateka din Timișoara, persoană cu...

Medalie de argint în Croația pentru o karateka din Timișoara, persoană cu dizabilități de la Fundația Pentru Voi

geanina 3

O cheamă Geanina și a câștigat medalia de argint la Openul internațional de karate al Croației. Este o persoană cu dizabilități intelectuale găzduită de Fundația Pentru Voi. Geanina Gendelon (39 de ani) este una din cele mai longevive beneficiare ale fundaţiei. Înainte de anul 1999, când a intrat în grija Fundaţiei “Pentru Voi”, Geanina a locuit într-un cămin spital, ea şi mulţi colegi de ai săi ştiu cel mai bine ce înseamnă să fii uitat de societate. Geani, a devenit una din primele locatare ale locuinţei protejate DINA (“Dezinstitutionalizare, Integrare, Normalizare, Acum!” ), un proiect în premieră în România iniţiat de Fundaţia „Pentru Voi”. „Gianina Gendelon, karatista noastră, a câştigat medalia de argint la Openul internaţional de karate al Croaţiei. Pe locul întâi a fost reprezentanta Germaniei şi pe locul trei cea a ţării gazdă. Excepţională performanţa Gianinei la prima ei participare la o competiţie internaţională! Bravo, Giani! Gianina e beneficiara noastră din 1999, când a venit la Pentru Voi, după 20 de ani petrecuţi în cămine spital”, transmit reprezentanții Fundației Pentru Voi. Participând la diferite activităţi de incluziune socială desfăşurate la fundaţie, Geanina şi-a descoperit pasiunea pentru Karate îndrumată de voluntarul fundației, senseiul Florin Boca. Anul trecut, Geanina a câştigat titlul de Campioană Naţională La Karate Aplicativ. (desfăşurat la Reghin).