Acasă Eveniment Micuţii de la şcoala din Giroc – cei mai tari în… dinozauri

Micuţii de la şcoala din Giroc – cei mai tari în… dinozauri

dinozauribunPeste 3.000 de elevi şi profesori din toată ţara şi-au pus imaginaţia la contribuţie pentru a câştiga cea mai mare competiţie cu şi despre dinozauri. Organizat de Şcoala Discovery şi Asociaţia Secular Umanistă din România, în intervalul 18 martie – 26 mai, „Târgul de dinozauri” a adunat 135 de proiecte ilustrând dinozauri fie sub formă grafică, din origami, materiale reciclabile sau plastilină.

La categoria ciclul primar, câştigătorii au fost elevii clasei I B de la Şcoala Gimnazială din Giroc, coordonaţi de profesoarea Daniela Simionese.

Timiş, Hunedoara şi Bucureşti – campionii dinozaurilor

Competiţia naţională a fost adresată profesorilor şi elevilor din clasele I – XII, din toate şcolile din România. În urma voturilor primite de la susţinători, pe site-ul http://scoala.discovery.ro/targul-dinozauri/ şi a unei evaluări realizate de juriul Discovery, trei dintre proiectele înscrise au fost desemnate câştigătoare. La categoria ciclul primar, câştigătorii au fost elevii clasei I B de la Şcoala Gimnazială din Giroc, coordonaţi de învăţătoarea Daniela Simionese. Micuţii de la Giroc au câştigat marele premiu cu proiectul ”Redescoperirea unui pământ pierdut”. La ciclul gimanzial, marele premiu a fost câştigat de două clase din judeţul Hunedoara, iar la categoria „liceu”, locul I a fost câştigat de o clasă a Colegiului Naţional Grigore Moisil din Bucureşti.
 Au câştigat cu “şopârla ţepoasă”
Sub coordonarea Danielei Simionese, profesoară în cadrul Școlii Gimnaziale Giroc, din județul Timiș, echipa Transsylvanicus, compusă din elevii clasei I B, au recreat Styracozaurul, cunoscut și sub denumirea “șopârla țepoasă”. După ce s-au documentat, membrii echipei au desenat postere inspirate chiar din viața dinozaurilor și au compus cântece dedicate acestora. În final, sub atenta îndrumare a părinților, elevii au construit un impresionant puzzle 3D din lemn, sub forma unui Styracozaur, pe care l-au expus apoi în școală.