Acasă Sport Poli Timișoara a început returul cu victorie

Poli Timișoara a început returul cu victorie

Politehnica Timișoara a început a doua jumătate a Ligii a II-a cu dreptul, elevii lui Vali Velcea întorcându-se victorioși din deplasarea de sâmbătă, de pe terenul celor de la FC Bihor Oradea. Gruparea alb-violetă a pornit ca favorită în primul meci oficial din 2012, de la Oradea și, la finalul celor 90 de minute, fotbaliștii Politehnicii au reușit să mai contabilizeze trei puncte. Antrenorul timișorenilor a început meciul cu FC Bihor cu Lepmets, Belu, Scutaru, Florin Ilie, Sandu, Chiş, Poparadu, Pătraş, Cârstea, Axente și Popovici. Alb-violeții nu au stat prea mult pe gânduri, și în minutul șase, bănățenii au deschis scorul, primul gol din returul ligii secunde fiind marcat de Axente, în urma unei centrări venite de la Popovici.  După golul primit, echipa gazdă a ieșit la atac, însă nu a reușit să treacă de apărarea timișoreană, care a resprins orice încercare de a înscrie a echipei orădene. Politehnica a majorat scorul cu numai cinci minute înainte de finalul primei reprize, Axente izbutind dubla. La pauză a fost 2-0 pentru Poli, iar victoria era tot mai aproape de gruparea bănățeană. În actul secund, Poli s-a mulțumit să-și apere avantajul din prima parte a întâlniri. Formația orădeană a avut câteva șanse de a marca, însă atacnții bihoreni nu au găsit drumul spre gol, tabela rămânând în repriza secundă neschimbată. Fluierul de final a consfințit cea de-a 11-a victorie a echipei timișorene, Politehnica urcând pe primul loc în seria a II-a din liga secundă. În etapa viitoare, Poli va primi vizita echipei de pe locul 5, ARLO Slatina, partida fiind programată pe 24 martie.