Acasă Sport Reeditarea primei finale de cupă: Ripensia Timişoara – Universitatea Cluj

Reeditarea primei finale de cupă: Ripensia Timişoara – Universitatea Cluj

ripensia cupa 2

Luni, 16 septembrie, de la ora 16.00, la sediul Federaţiei Române de Fotbal a avut loc tragerea la sorţi pentru şaisprezecimile Cupei României, fază în care vor intra şi formaţiile din Liga 1.

FRF a împărţit cele 18 echipe din primul eşalon şi cele 14 calificate în trei urne valorice. Sistemul este următorul: se împerechează echipe din urna A cu echipe din urna C, adică 6 jocuri, dar şi încă 8 echipe din urna B cu celelalte rămase din ultima urnă. Cele 4 echipe rămase în urna B joacă între ele.

Timişoara are două echipe în această fază a Cupei Românei: ACS Poli şi Ripensia. ACS Poli, aflată în urna a doua valorică, va juca împotriva echipei FC Bihor Oradea, una dintre cele mai puternice echipe din urna a treia.

Ripensia Timişoara, din urna a treia valorică, va întâlni Universitatea Cluj, într-o reeditare a primei finale de cupă din istorie. Ripensia Timişoara este prima echipă de Liga a V-a care a ajuns în această fază a Cupei României.

Cealaltă reprezentantă a Banatului, Metalul Reşiţa, va da piept cu una dintre cele mai puternice echipe româneşti, SC Vaslui.

Meciurile din şaisprezecimi vor avea loc pe 24 şi 25 septembrie, programul urmând a fi stabilit în funcţie de televizări.

ripensia cupa

Ripensia Timişoara – prima câştigătoare a Cupei României la fotbal

Începând cu sezonul sportiv 1933/1934, a fost organizată Cupa României la fotbal. În prima ediţie a competiţiei s-au înscris 68 de echipe, din toate eşaloanele. Finala s-a disputat între Ripensia Timişoara şi Universitatea Cluj, în două runde. Prima partidă s-a jucat la Timişoara şi a fost câştigată de Ripensia cu 3-2, fiind contestată de clujeni. A doua rundă s-a jucat pe teren neutru, la Bucureşti. Echipa timişoreană a câştigat cu 5-0. Cupa a fost înmânată căpitanului Silviu Bindea de prim-ministrul Alexandru Vaida-Voievod.