Acasă Sport România – Azerbaijan 89-101

România – Azerbaijan 89-101

Echipa naţională de baschet a României a întâlnit în preliminariile Campionatului European de Baschet din 2011, grupa B, reprezentativa Azerbaijanului. Partida dintre cele două naţionale a avut loc marţi, la sala „Constantin Jude” din Timişoara. Echipa României, antrenată de americanul John Carl Neumann, a câştigat precedentele partide disputate în această campanie de calificări contra Suediei şi Albaniei.

Naţionala azeră venea şi ea tot cu două victorii din două meciuri, aşadar această partidă a reprezentat derby-ul grupei B. Meciul a început cu jucătorii din naţionala Azerbaijanului atacând în valuri, tricolorii români nereuşind să-i oprească. Românii au comis o serie de greşeli personale, permiţând azerilor să înscrie coş după coş. Primul sfert s-a terminat 24-16 pentru Azerbaijan. În sfertul doi, românii au forţat, reuşind şi o serie de coşuri de trei puncte, prin Dumitrescu. Aşadar, la pauza mare, diferenţa dintre cele două naţionale era de doar două puncte, scorul fiind 47-45 pentru azeri. Sfertul trei a fost unul cu ghinion pentru români. Deşi au recuperat multe mingi de sub panoul propriu, pe faza ofensivă nu a ieşit mai nimic. Coşurile de trei puncte nu au intrat deloc. În schimb, azerilor le-au intrat toate mingile, astfel că scorul general după sfertul trei a fost 70-63 pentru naţionala azeră. Ultimul sfert al partidei a fost dominat de reprezentativa Azerbaijanului, jucătorul Davis fiind „vioara întâi” a azerilor. Naţionala României s-a recunoscut înfrânâtă la final, Azerbaijanul câştigând cu scorul de 101-89, victoria azerilor datorându-se în primul rând celor 13 aruncări reuşite de trei puncte, dar şi aparentei relaxări a jucătorilor români. Aşadar, România pierde al treilea meci din calificări, iar pentru elevii lui John Nemann urmează meciul contra Belarusului, partidă ce va avea loc pe 21 august. Principalii marcatori pentru România au fost Moldoveanu cu 23 de puncte, Nicoară cu 21 de puncte şi Dumitrescu cu 17 puncte.