Acasă Sport România, triumfătoare la europenele de baschet feminin U18

România, triumfătoare la europenele de baschet feminin U18

A căzut cortina peste Campionatul European de baschet feminin U18 Global Vision, Divizia B, ce s-a desfăşurat în această perioadă la Timişoara. Echipa reprezentativă a României a avut ca obiectiv accederea în Divizia A a Europei la baschet feminin. Tinerele baschetbaliste conduse de Dan Fleşeriu au reuşit să acceadă în divizia de elită a Europei la baschet feminin, după ce au trecut în marea finală de reprezentativa Olandei. După un meci foarte bun făcut de tinerele tricolore în semifinale, unde au învins  Belarusul cu scorul de 62-60, acestea nu s-au dezminţit şi au reuşit să învingă Olanda printr-un joc ce a arătat dorinţă, determinare şi calitate. Meciul dintre cele două reprezentative a început cu dominarea României, primul sfert fiind adjudecat de tricolore cu scorul de 18-13. Sfertul doi aparţine Olandei, batavele reuşind să micşoreze distanţa, câştigând cu 19-12 sfertul doi. Pauza mare le-a găsit pe tinerele baschetbaliste românce în avantaj, scorul fiind 32-30. Sferturile trei şi patru ale partidei au fost intens disputate de ambele echipe, faptul că se juca finala Campionatului European punând presiune pe jucătoare. România câştigă şi sfertul trei, cu scorul de 13-9. Deşi ambele finaliste erau deja intrate în prima divizie a baschetului european, tinerele baschetbaliste românce au simţit că pot fi campioane şi nu s-au mulţumit cu locul doi. După ce sfertul patru s-a terminat la egalitate, 20-20, echipa naţională de baschet feminin sub 18 ani a României a reuşit să învingă Olanda, scor 63-61, devenind astfel campionă europeană. Cristina Bigică a reuşit să se califice pe locul secund în clasamentul celor mai bune marcatoare, jucătoarea reuşind să înscrie 141 de puncte. Cea mai valoroasă jucătoare a campionatului a fost desemnată o jucătoare din echipa Greciei, echipa elenelor fiind singura care a reuşit să le învingă pe elevele lui Dan Fleşeriu. Gabriela Cursaru cu 21 puncte, Cristina Bigică cu 16 puncte, Oana Băluţă cu 9 puncte, Arina Crăciun cu 7 puncte, Sonia Ursu cu 6 puncte, Alexandra Ionescu şi Alexandra Florea, fiecare cu 2 puncte, au fost principalele marcatoare ale echipei României. Proaspetele campioane europene au mers după festivitatea de premiere la Stadionul „Dan Păltinişanu”, unde aproximativ 20.000 de oameni, prezenţi la meciul FC Timişoara-CFR Cluj, le-au aplaudat pentru performanţa reuşită.