Acasă Eveniment Sportivii medaliaţi ai Fundaţiei „Pentru Voi”, premiaţi de Primăria Timişoara

Sportivii medaliaţi ai Fundaţiei „Pentru Voi”, premiaţi de Primăria Timişoara

Valentin, Remus şi Cristina, beneficiari ai Fundaţiei „Pentru Voi”, au fost premiaţi azi de Primăria Municipiului Timişoara, alături de alţi sportivi din Timişoara, care au avut rezultate deosebite în sport în anul 2011. Cei trei tineri, antrenaţi de instructor sportiv Zina Costin, au participat anul acesta la Jocurile Naţionale Special Olympics din Bucureşti, de unde s-au întors acasă cu 8 medalii: 5 medalii de aur, 2 medalii de argint şi 1 medalie de bronz.

Valentin David a fost vedeta delegaţiei Fundaţiei „Pentru Voi” la Bucuresti, pentru că a câştigat 3 medalii de aur, câte una la fiecare probă la care a participat: alergare 50 m, săritură în lungime de pe loc şi bocce dublu băieţi. Deşi a fost la prima competiţie naţională Special Olympics, a reuşit să-şi învingă emoţiile şi să obţină punctajul maxim pe linie.

Remus Cotos a câştigat alături de colegul lui, Vali, locul I la proba de bocce dublu băieţi. În plus, a mai obţinut locul II la săritura în lungime de pe loc şi locul III la proba de alergare 50m. Şi el a fost la prima competiţie naţională de acest gen şi a fost foarte încântat de programul artistic din deschidere, dar şi de noii prieteni pe care şi i-a făcut.

Krisztina Szirak a câştigat locul I la proba de bocce dublu. Ea a mai câştigat şi locul II la proba de alergare 50m şi locul IV la săritura în lungime de pe loc. Nu se aştepta să câştige atâtea medalii şi i-a plăcut mult proba de alergare.

„În numele beneficiarilor noştri mulţumim Primăriei municipiului Timişoara pentru că a ţinut cont şi în acest an de sportivii cu dizabilităţi merituoşi, care au dovedit încă o dată că pot aduce mândrie oraşului lor. Cei 300 de lei primiţi drept premiu a reprezentat un important ajutor financiar pentru familiile acestora în prag de sărbători”, a declarat Laila Onu, director executiv al Fundaţiei „Pentru Voi”.