Acasă Sport Timişul, făcut KO în Liga a II-a de fotbal

Timişul, făcut KO în Liga a II-a de fotbal

CFR Timişoara şi Fortuna Covaci au fost din nou umilite, în partidele susţinute în deplasare, la acest sfârşit de săptămână, în Liga a II-a. Cele două formaţii rămân detaşate… pe ultimele două locuri ale clasamentului, după opt etape în care au acumulat împreună doar 4 puncte.

S-au îngropat, la Piteşti…

Feroviarii timişoreni au fost călcaţi în picioare de către FC Argeş Piteşti. La pauză, gazdele aveau deja un avantaj de “maidan”, conducând cu 5-0. Piteştenii au lăsat-o mult mai moale în a doua repriză, când au mai marcat o singură dată. După 0-6, la Piteşti, CFR Timişoara se află pe ultimul loc al seriei a doua din Divizia “B”, cu 0 puncte şi un golaveraj umilitor: 1-30. Dacă după sezonul trecut, fotbaliştii de la Gara Mare au rămas în Liga a II-a printr-o minune, în acest an nimic nu lasă să se întrevadă vreo speranţă de salvare de la retrogradare. “Dacii liberi covăceni” au demonstrat încă o dată, în partida de la Târgu Mureş, că Divizia “B” este o pălărie mult prea mare pentru fotbaliştii din micuţa localitate de lângă Timişoara. Fortuna Covaci a pierdut cu 2-0 la Târgu Mureş, ambele goluri ale gazdelor fiind înscrise imediat după pauză. E adevărat, în acest sezon, mureşenii au ca obiectiv promovarea în prima divizie. Covaci are 4 puncte după 8 etape şi este foarte departe de un loc care să-i asigure rămânerea şi în sezonul viitor în Liga a II-a. În seria a II-a conduce Târgu Mureş, cu 20 de puncte, urmată de un pluton compact de trei echipe cu 17 puncte: UTA, “U” Cluj şi Jiul Petroşani.