Acasă Sport UTA – la prima înfrângere din această vară

UTA – la prima înfrângere din această vară

UT Arad a disputat cel de-al treilea amical din perioada de pregătire împotriva echipei Pâncota, gruparea antrenată de Adrian Falub venind după două victorii consecutive. Alb-roșii au folosit din nou două echipe separate pentru fiecare repriză, astfel că accentul a fost pus pe găsirea unei formule ideale înaintea cantonamentului de la Moneasa. În prima repriză, Falub a trimis în teren o echipă formată din  Amadio, Motta, Ene, Gornic, Suslak, Raţ, Chindriş, Lazea, Pop, Miron și Capătă. În actul secund au intrat Cioară, Calvin, Matei, Pocuca, Siminic, Gligor, A. Neagu, G. Neagu, Bârză, Weller și Hiago. Prima repriză a fost săracă în ocazii, ambele echipe nereușind să găsească drumul spre poartă, deși echipa arădeană a fost compusă din jucători tineri, în timp ce Pâncota a aliniat cea mai bună formulă posibilă. La cabine s-a intrat cu scorul de 0-0, primul act fiind de 30 de minute. În repriza a doua, UTA s-a instalat încet, încet la conducerea meciului, însă linia de atac arădeană nu s-a ridicat la înălțimea cerințelor lui Falub, astfel că tabela a rămas nemodificată. Unicul gol al partidei a venit cu zece minute înainte de final, fotbaliștii din Pâncota reușind să speculeze o eroare în defensiva UTA-ei, pentru a marca pentru 1-0. Partida s-a încheiat cu înfrângerea surprinzătoare a echipei arădene, lucru ce îngrijorează conducerea tehnică a UTA-ei, mai ales că problemele întâlnite în atac în sezonul trecut nu au fost rezolvate. La finalul meciului, Adrin Falub a declarat că nu l-a deranjat înfrângerea, însă a recunoscut că echipa sa mai are mult de muncit până a ajunge la un nivel care să permită grupării din Arad să spere la promovarea în primul eșalon.