Acasă Sport Victorie de moral pentru BC Timișoara în Liga Balcanică

Victorie de moral pentru BC Timișoara în Liga Balcanică

Formația de baschet masculin BC Timișoara a jucat ultimul meci din actuala stagiune a Ligii Balcanice împotriva echipei Mornar Bar din Muntenegru. Pentru a trece de faza grupelor alb-violeții erau obligați să învingă în meciul jucat pe teren propriu împotriva celor de la Mornar Bar, însă aveau nevoie și de o victorie a echipei OKK Belgrad în fața celor de la Rilski Sportist. Partida ce a avut loc marți, în sala ”Constantin Jude” din Timișoara, a fost dominată de gruparea bănățeană, care a făcut unul dintre cele mai bune jocuri din acest sezon în competiția europeană. Conștienți că au șanse minime la calificare, băieții lui Pedrag Badnjarevic au ținut să se impună în meciul contra echipei muntenegrene și pentru a face uitat eșecul din etapa din campionat jucată împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș. Timișorenii s-au impus încă din primul sfert al înfruntării, cu o diferență de șapte puncte, pentru ca, la pauza mare, BC Timișoara să conducă pe Mornar Bar cu 46-31. ”Leii din Banat” au continuat să atace și în sfertul trei, aproape fiecare acțiune ofensivă a bănățenilor terminându-se cu punct marcat. Ultimul sfert al meciului a început de la scorul de 64-51 pentru BCT, și, ultima necunoscută a înfruntării a rămas doar scorul final, deoarece, după evoluția meciului, alb-violeții nu aveau cum să scape victoria. Gruparea de pe Bega a profitat și de faptul că echipa oaspete era deja calificată în fazele superioare ale Ligii Balcanice și a reușit să-și impună jocul mult mai ușor pe parcursul tuturor celor patru sferturi. Scorul final al înfruntării dintre BC Timișoara și Mornar Bar a fost 88-73, victoria contând mai mult pentru moralul bănățenilor, meciul cu macedonenii fiind ultimul din acesst sezon al Ligii Balcanice pentru timișoreni. Spralija și Jovanovic au fost cei mai eficienți marcatori ai grupării alb-violete, cei doi marcând împreună 34 de puncte. BC Timișoara urmează acum să se concentreze exclusiv pe cucerirea titlului de campioană, băieții lui Badnjarevic pierzând atât Cupa României cât și calificarea mai departe în Liga Balcanică.