Acasă Sport Victorie și înfrângere pentru BC Timba, în dubla cu U Mobitelco Cluj

Victorie și înfrângere pentru BC Timba, în dubla cu U Mobitelco Cluj

Echipa de baschet BC Timba a jucat, la mijlocul acestei săptămâni, două meciuri amicale în compania prim-divizionarei U Mobitelco Cluj, ambele meciuri având loc la Cluj. Elevii lui Bogdan Murărescu au reușit două partide bune în fața mult mai experimentatei echipe din Cluj și au demonstrat că au valoarea necesară supraviețuirii în primul eșalon al baschetului românesc. Dacă, în prima partidă, ”urșii” s-au impus cu 75-70, în meciul următor, bănățenii au trebuit să se recunoască învinși de gruparea ardeleană. Victoria din primul meci le-a dat încredere galben-negrilor, aceștia fiind foarte aproape de a se impune și în meciul doi. Echipa de pe malul Begăi a început bine al doilea meci împotriva clujenilor, însă gruparea ardeleană a reușit să-și impună ritmul, izbutind astfel să conducă la pauza mare cu 42-37. ”Urșii” și-au revenit în sfertul trei, pe care l-au câștigat cu 25-19, însă nu au avut forța necesară să revină pe tabelă, astfel că partida s-a încheiat cu victoria ardelenilor, care s-au impus cu scorul final de 85-78. Testele au fost utile pentru trupa lui Murărescu, antrenorul timișorenilor declarând la final că este mulțumit de prestația elevilor săi, având în vedere că au trecut doar două săptămâni de la startul programului de pregătire. Principalii marcatori ai echipei timișorene în cel de-al doilea meci împotriva clujenilor au fost Bosko Stojakovic și Rickey Huckaby, ambii reușind câte 19 puncte/