Acasă Actualitate 4,931 de cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus, 149 de...

4,931 de cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus, 149 de decese, 1.187 de pacienţi internaţi la ATI

541
DISTRIBUIȚI

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat luni 4,931 de cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus. De asemenea, au fost înregistrate în ultimele 24 de ore 149 de decese. La ATI sunt internaţi 1.187 de pacienţi diagnosticaţi cu COVID-19.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba7882766,01
2.Arad87272515,68
3.Argeș100411973,68
4.Bacău106761162,54
5.Bihor109512575,77
6.Bistrița-Năsăud4542444,42
7.Botoșani4783732,72
8.Brașov145061226,21
9.Brăila4472632,66
10.Buzău5369632,4
11.Caraș-Severin3784372,91
12.Călărași2966832,63
13.Cluj158481057,37
14.Constanța109713625,2
15.Covasna3289373,36
16.Dâmbovița90761443,43
17.Dolj9859993,94
18.Galați79711112,08
19.Giurgiu2873452,22
20.Gorj3784341,95
21.Harghita4047142,28
22.Hunedoara6624813,18
23.Ialomița3356663,06
24.Iași151971473,14
25.Ilfov105722726,83
26.Maramureș69342583,87
27.Mehedinți3036712,64
28.Mureș92151424,98
29.Neamț80391042,56
30.Olt5661912,11
31.Prahova150262724,33
32.Satu Mare3876434,48
33.Sălaj466265,9
34.Sibiu105802208,83
35.Suceava11382302,16
36.Teleorman4414382,8
37.Timiș151502446,85
38.Tulcea25122732,38
39.Vaslui6373462,06
40.Vâlcea6781623,1
41.Vrancea4495631,81
42.Mun. București509869995,6
43.Cazuri noi nealocate pe județe3924*-930 
 TOTAL365.2124.931 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 445 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD12
3ARGEŞ30
4BACĂU5
5BIHOR23
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV22
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ4
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ8
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ5
21HARGHITA2
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA2
24IAŞI13
25ILFOV12
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI73
29MUREŞ15
30NEAMŢ7
31OLT15
32PRAHOVA9
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU23
36SUCEAVA9
37TELEORMAN6
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI12
42VRANCEA2
 TOTAL445

Până astăzi, 9.075 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.11.2020 (10:00) – 16.11.2020 (10:00) au fost raportate 149 de decese (86 bărbați și 63 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 50 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

141 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități și pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.467. Dintre acestea, 1.187 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.702.328 de teste. Dintre acestea, 11.266 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.499  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.767 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.397 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.229 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.152 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 17 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.522 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 noiembrie a.c., 9.930 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.988.595 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 7 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 15 noiembrie 2020, au fost raportate 10.560.273 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa1.954.599(+32.095)  44.246 (+354)    139.760          –
Spania1.458.591           –  40.769        –    150.376          – 
Regatul Unit1.344.356(+26.860)  51.766 (+462)        3.121        (+13)
Italia1.144.552(+37.249)  44.683 (+544)    420.810   (+9.376)
Germania   790.503(+16.947)             12.485 (+107)    505.714   (+9.018)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 15 NOIEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 54.110.061 (+595.006)1.313.835 (+8.964)34.965.983  (+234.694)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 14 – 15 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Comentarii

comentarii