Acasă Sport Amical plin de ambiții între BC Timișoara II și BC Timba

Amical plin de ambiții între BC Timișoara II și BC Timba

Cele două echipe de baschet ale Timișoarei ce evoluează în liga a II-a de baschet masculin, BC Timba și BC Timișoara II, s-au întâlnit la mijlocul acestei săptămâni într-un amical ce s-a vrut să fie o pregătire generală înaintea startului noului sezon. Ambele formații au abordat partida cu ambiția de a demonstra care este mai bună la momentul actual, tehnicienii celor două echipe începând din primul minut cu cea mai bună formulă de joc. Echipa care a început mai bine partida a fost cea alb-violetă, însă, până la finalul primului sfert avantajul a revenit echipei BC Timba. Fazele spectaculoase nu au lipsit din contul nici uneia dintre formații, numărul punctelor înscrise până la finalul primei părți depășind 80. A doua parte a înfruntării a început de la scorul de 55-36 pentru BC Timba. Partida a continuat să fie una spectaculoasă și în sfertul trei, deși pe teren au intrat și jucători care în mod obișnuit sunt rezerve la formațiile lor. După un 16-16 înregistrat în penultimul sfert, BCT I s-a impus în sfertul patru cu un avantaj de cinci coșuri, însă victoria a revenit echipei BC Timba. ”Urșii” au bifat prima victorie în actuala stagiune de pregătire în fața concitadinei BC Timișoara II, scorul final al amicalului fiind 89-75 pentru BC Timba. Pentru satelitul echipei BC Timișoara au evoluat și Filip, Toth și Milencovici, jucători care fac parte din lotul echipei ce evoluează în Divizia A.