Acasă Actualitate Aterizare reușită la Campionatul Mondial de Avioane de Hârtie de la Timișoara

Aterizare reușită la Campionatul Mondial de Avioane de Hârtie de la Timișoara

FOTO

Zeci de studenți s-au adunat marți pe terenul de fotbal acoperit din Baza Sportivă 2 a Universității Politehnice Timișoara pentru a-și demonstra dibăcia și creativitatea în cadrul celei de a patra etape de calificare din cadrul Campionatului Mondial de Avioane de Hârtie, Red Bull Paper Wings.

60 de studenți timișoreni s-au înscris în cadrul celei de a patra etape de calificări Red Bull Paper Wings din România. Ei au putut opta pentru una sau toate categoriile de concurs – distanța de zbor, durata de zbor și zbor acrobatic. Pe lângă sfaturile pe care le-au citit pe diferite website-uri, fiecare participant a încercat să-și aducă propriul aport în modelul avionului de hârtie construit. Fie că a fost vorba de tăieturi sau îndoituri speciale sau folosirea unor cursuri mai vechi drept materie primă, fiecare avion s-a impus în propriul stil. La categoria distanță de zbor, doar un singur avion a reușit să atingă 24.96 metri, cel „pilotat” de Bogdan Caia-Hoanas, student al Facultății de Electrotehnică și Electroenergetică. La categoria durată de zbor s-a impus avionul lui Mircea Nagel Ursuleac (Universitatea de Vest), care a reușit să se mențină în aer timp de 8,53 secunde. Misiunea cea mai grea i-a revenit juriului la categoria zbor acrobatic. Emilia Sirghi (fost participant în cadrul competitiei The Art of Can, specialist în artă și design), Lucian Avramescu (instructor de parapantă) și Alexandra Krasta (artist origami) au fost cei care au acordat note pentru construcția (tehnica) avionului de hârtie, creativitate (artă și design) și performanță în zbor. Câștigătorul categoriei zbor acrobatic a fost Kristian Mojik, student în cadrul Facultății de Electronică și Telecomunicații, care a obținut 24 de puncte. Calificările locale vor continua la Cluj Napoca și Iași. După terminarea etapelor de calificare, cei mai iscusiți 3 piloți vor reprezenta cu mândrie România în cele trei categorii la finala mondială alături de alte 84 de țări intrate în cursă, încercând să cucerească lumea de la bordul avionului lor de hârtie. Aceasta este cea de a treia ediție a Red Bull Paper Wings, care a debutat în 2006 și a continuat în 2009. Finala mondială va avea loc în perioada 4-5 mai, la Hangar 7 din Salzburg, Austria.