Acasă Sport Baschetbalistele bănăţene au pierdut în Cupă

Baschetbalistele bănăţene au pierdut în Cupă

Baschetbalistele clubului bănăţean BCM Bega Danzio Timişoara au fost învinse, în manşa tur din Cupa României,de echipa LMK BC Sepsi. Partida disputată la Sfântu Gheorghe s-a terminat cu scorul 70-45, baschetbalistele bănăţene nereuşind să câştige decât un sfert din cele patru. Formaţia din Sfântu Gheorghe a presat pe tot parcursul meciului, timişorencele reuşind să înscrie doar 10 puncte, în primele trei sferturi. Diferenţa mare de scor din această partidă se poate explica şi prin faptul că formaţia bănăţeană nu are interes pentru câştigarea Cupei, tehnicianul timişorencelor, Dan Ionescu, încercând să ruleze toate jucătoarele, pentru a le pregăti pentru meciurile din campionatul intern, principalul obiectiv al baschetului feminin timişorean fiind campionatul. Jucătoarele Stoenescu, cu 14 puncte, şi Moroşanu, cu 11 puncte marcate, au fost cele mai bune marcatoare din tabăra banaţencelor. Manşa retur dintre LMK BC Sepsi şi BCM Bega Danzio Timişoara din cadrul Cupei României la baschet feminin va avea loc sâmbătă, 25 septembrie, în sala „Constantin Jude” din Timişoara.