Acasă Sport BC Timba s-a înclinat din nou în Liga Națională

BC Timba s-a înclinat din nou în Liga Națională

Un nou meci, o nouă înfrângere pentru prim-divizionara BC Timba. Bănățenii au jucat, la mijlocul săptămânii, unul dintre cele mai grele meciuri din actualul sezon al Ligii Naționale, împotriva echipei Asesoft Ploiești.

Elevii lui Bogdan Murărescu nu au reușit să termine învingători ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon, ”urșii” priminind în schimb cea mai categorică înfrângere de la promovarea în primul eșalon. Fără Glynn în primul cinci, bănățenii au reușit să facă față cât au putut uneia dintre echipele puternice ale campionatului, însă nu au izbutit să se impună la final. Primul sfert s-a terminat strâns, echipa din Ploiești având un avans de doar patru puncte. Scorul a fost strâns și în sfertul doi, BC Timba cedându-l cu 22-13. La pauza mare, Ploieștiul avea deja un avans de 15 puncte, însă timișorenii sperau încă la un rezultat mare. Penultimul sfert a fost și cel mai disputat, galben-negrii reușind un joc bun, în urma căruia au micșorat diferența la doar 13 puncte. Din păcate pentru elevii lui Murărescu, Ploieștiul a știut să profite de experiența în plus și au decis soarta partidei în ultimele zece minute, timp în care au marcat de 36 de ori. Scorul final al partidei dintre BC Timba și Asesoft Ploiești a fost 69-102. Următorul meci al galben-negrilor va avea loc vineri, pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș. BC Timba se află, cu două etape înaintea sfârșitului de tur, pe locul 13, cu 18 puncte acumulate.