Acasă Sport BC Timișoaa merge bine și în Liga Balcanică

BC Timișoaa merge bine și în Liga Balcanică

Baschetbaliștii clubului BC Timișoara continuă seria victoriilor și în Liga Balcanică, acolo unde alb-violeții au bifat victoria cu numărul trei în fața formației Rilski Sportist din Bulgaria. Învinși în meciul tur, băieții lui Pedrag Badnjarevic au profitat de forma bună arătată anul acesta și s-au impus în partida de marți jucată în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara cu o diferență de 11 puncte. Primul sfert al înfruntării a revenit bănățenilor, care după ce au avut un start ezitant s-au impus după primele zece minute cu 24-20. Gazdele au revenit în sfertul doi, reușind să recupereze din diferență, astfel că scorul pauzei mari a fost 40-32 pentru echipa din Bulgaria. Cu o apărare agresivă și cu un procentaj ridicat la aruncările din interiorul semicercului, ”leii din Banat” au revenit în joc în penultimul sfert, pe care și l-au adjudecat cu 25-19. Ultimele zece minute au aparținut echipei gazdă, alb-violeții izbutind să se mențină la cârma jocului până la final, bifând astfel cel de-al treilea succes din sezonul actual al competiției europene. Meciul s-a terminat cu scorul de 80-69 pentru BC Timișoara, succesul trimițând formația de pe Bega pe locul patru în grupa A a Ligii Balcanice. Principalul marcator al bănățenilor a fost Spralija, baschetbalistul reușind să înscrie 22 de puncte. La finalul întâlnirii, tehnicianul BCT-ului, a declarat că, deși au câștigat, timișorenii păstrează șanse mici la calificarea în play-off-ul competiției, totul depinzând de cum se va descurca BC Timișoara în meciul următor contra celor KK Torus din Muntenegru. Următorul meci din Liga Balcanică pentru timișoreni va fi pe 7 februarie.