Acasă Sport BC Timișoara a mai pierdut un tempo în lupta pentru titlu

BC Timișoara a mai pierdut un tempo în lupta pentru titlu

De ce le-a fost frică nu au scăpat, baschetbaliștii echipei BC Timișoara suferind cel de-al cincelea eșec din actuala stagiune a Diviziei A în fața unei formații aflate sub ei în clasament. Alb-violeții au jucat restanța contra celor de la CSS Giurgiu luni, bănățenii fiind nevoiți să se întoarcă acasă fără puncte, pierzând astfel șansa de a redeveni lideri ai campionatului. Chiar dacă au plecat cu șansa întâi la victorie, jucătorii lui Badnjarevic nu au reușit să se monteze suficient în fața grupării din Giurgiu și au terminat partida învinși. Echipa gazdă a intrat în forță în joc și după  primele zece minute diferența a fost de zece puncte în favoarea echipei din Giurgiu. ”Leii din Banat” nu au reușit să-și revină nici în sfertul al doilea, gazdele izbutind să înscrie coșuri prețioase, fapt ce le-a adus și avantajul la pauza mare, scorul la finalul primelor două reprize fiind 52-35 pentru cei din Giurgiu. Alb-violeții au început să joace mai bine în sfertul trei, pe care l-au câșigat cu 24-16 și toate speranțele bănățenilor pentru victorie rămâneau pentru ultimele zece minute. Timișorenii au încercat să remonteze diferența de 9 puncte în ulimul sfert, însă echipa bănățeană nu a reușit să revină pe tabelă în timp util, astfel că fluierul de final al arbitrilor a consfințit un nou eșec pentru gruparea lui Badnjarevic. Scorul final al meciului dintre CSS Giurgiu și BC Timișoara a fost 83-75, alb-violeții rămânând la 39 de puncte în Divizia A, la egalitate cu CSU Ploiești, Târgu Mureș și U Cluj. Cel mai eficient marcator din tabăra timișorenilor a fost americanul Archie – 29 de puncte marcate.