Acasă Sport BC Timişoara a pierdut la meciul de debut

BC Timişoara a pierdut la meciul de debut

Echipa de baschet masculin BC Timişoara a debutat, în acest weekend, în noul campionat cu o înfrângere suferită în deplasare. Alb-violeţii au pierdut la o diferenţă de zece puncte partida împotriva formaţiei BCM Târgu Mureş. Baschetbaliştii bănăţeni au plecat la Târgu Mureş încrezători în victorie, încredere datorată faptului că veneau după o calificare în turul II al Cupei României. Elevii lui Dragan Petricevic au început în forţă partida şi după primul sfert, graţie unui joc de recuperare bun, conduceau cu scorul de 19-14. „Leii din Banat” au fost surprinşi în sfertul doi de jocul bun al beschetbaliştilor din Târgu Mureş, astfel că echipa gazdă s-a distanţat pe tabelă, scorul la pauza mare fiind 45-34 pentru Târgu Mureş. Reveniţi de la cabine, baschetbaliştii timişoreni nu s-au putut concentra la finalizare, iar formaţia din Târgu Mureş şi-a adjudecat şi sfertul trei. Ultimul sfert al meciului a fost unul de totul sau numic pentru formaţia bănăţeană. Alb-violeţii au reuşit să câştige sfertul patru, însă avansul căpătat de echipa gazdă în sfertul trei a fost suficient pentru ca victoria să revină formaţiei BCM Târgu Mureş. Aşadar, BC Timişoara pierde meciul de debut din Divizia A la baschet masculuin, iar în etapa viitoare, alb-violeţii vor avea un meci greu împotriva formaţiei Gaz Metan Mediaş. Înfrângerea de la Târgu Mureş arată faptul că tehnicianul bănăţenilor, Dragan Petricevic, mai are de lucrat la stabilirea relaţiilor de joc, acest lucru fiind extrem de greu, mai ales că întrecerea internă a început. Cel mai bun marcator pentru bănăţeni, în meciul de la Târgu Mureş, a fost Markovic, jucătorul reuşind să marcheze 23 de puncte. Sârbul a fost urmat pe lista celor mai buni marcatori de Covington şi Habus, fiecare jucător reuşind să înscrie peste 12 puncte.