Acasă Sport BC Timișoara dă semne de oboseală în amicale

BC Timișoara dă semne de oboseală în amicale

După un start entuziasmant în actualul stagiu de pregătie, când au reușit să câștige toate partidele amicale jucate, echipa de baschet masculin BC Timișoara a început să resimtă oboseala acumulată în perioada de pregătire. După două victorii obținute în cantonamentul din Serbia, baschetbaliștii antrenați de sârbul Pedrag Badnjarevic au reușt un rezultat de egalitate și o înfrângere în ultimele două partide jucate. ”Leii din Banat” au jucat la începutul săptămânii în compania echipei de primă ligă Tamiș Pancevo, formație aflată în prima jumătate a clasamentului din campionatul Serbiei. Bănățenii au început bine partida, pe care au reușit să o controleze până aproape de final. Jucătorii sârbi au forțat în ultimele minute de joc, și, cu toate că au avut de recuperat un ecart de cinci puncte, au reușit să egaleze scorul, astfel că partida dintre BC Timișoara și Tamiș Pancevo s-a terminat cu scorul de 102-102 după două reprize de prelungire. A urmat apoi la mijlocul săptămânii meciul cu numărul patru pentru timișoreni, de această dată adversara BCT-ului fiind echipa Metalac Valjevo din Serbia. Băieții lui Pedrag Badnjarevic au intrat bine în joc, reușind să pună probleme echipei din țara vecină. Bănățenii au izbutit să se impună în două din cele patru sferturi, însă, nu a fost suficient pentru ca echipa bănățeană să bifeze un nou rezultat pozitiv. Oboseala acumulată și-a spus cuvântul în jocul alb-violeților, aceștia bifând prima înfrângere din era Badnjarevic, scorul final al întâlnirii dintre BC Timișoara și Metalac Valjevo fiind 94-88 pentru trupa dn Serbia. Cei mai eficienți marcatori din tabăra timișorenilor au fost Bogdan Popescu cu 26 de puncte marcate, urmat de Jovanovic cu 19 puncte, Archie cu 14 și Sarovic cu 10 puncte marcate. Perioada de pregătire din Serbia a echipei timișorene se va încheia vineri, când BC Timișoara are programat un amical în compania echipei Hemofarm Vrșeț, vicempioana Serbiei.