Acasă Sport BC Timișoara – de neînvins în Divizia A

BC Timișoara – de neînvins în Divizia A

Baschet Club Timișoara a înregistrat a treisprezecea victorie în actuala stagiune a Diviziei A, alb-violeții reușind să învingă într-un meci restant una dintre echipele de top din campionat , CSU Asesoft Ploiești. Băieții antrenați de Predrag Badnjarevic au izbutit să treacă peste tracul Ploiești și, după un meci entuziasmant, s-au impus cu o diferență de două puncte. Partida jucată, sâmbătă, în sala din Brazi, a fost una încrâncenată, ambele echipe demonstrând că își merită pe deplin locul în campionat. Cuvântul de ordine al înfruntării a fost echilibrul, ambele echipe mergând cap la cap pe tot parcursul celor patru sferturi. Formația gazdă a beneficiat de un start mai bun, Ploieștiul adjudecându-și primul sfert, cu 22-18. Alb-violeții au recuperat în sfertul doi, pe care l-au câștigat cu 22-20. În sfertul trei, bănățenii au dat primele smne că pot câștiga partida, elevii lui Badnjarevic impunându-se cu 18-11. Ultimele zece minute ale meciului au fost și cele mai spectaculoase, Timișoara și Ploiești căutând să se desprindă pe tabelă. Cu un joc tactic mai bun și cu Archie în zi de grație, BC Timișoara a găsit drumul către victorie în ultimele faze ale înfruntării, reușind astfel să bifeze cea de-a 12-a victorie consecutivă din acest an. BC Timișoara s-a impus la limită, cu 76-74, în fața Asesoftului, consolidându-și poziția de lideră a Diviziei A. Dominique Archie, cu 24 de puncte și Jovanovic, cu 15 puncte, au fost principalii marcatori ai trupei de pe Bega în meciul de la Brazi. BC Timișoara va juca ultimul meci din acest an, miercuri, chiar în fața propriilor suporteri, echipa vizitatoare fiind Mureş Tg. Mureş, formație ce ocupă poziția a IV-a în campionat. Fanii al-violeți sunt așteptați să vină în număr cât mai mare la ultima reprezentație a BCT-ului din acest an, echipa de majorete a formației timișorene anunțând că a pregătit un program special pentru ultimul meci al alb-violeților din 2011.