Acasă Sport BC Timişoara a mai pierdut un meci pentru play-off

BC Timişoara a mai pierdut un meci pentru play-off

baschet 7Baschetbaliştii echipei BC Timişoara s-au întors fără niciun punct din deplasarea de duminică de pe terenul celor de la CSM Steaua Bucureşti, alb-violeţii bifând al treilea eşec consecutiv din acest an.

Misiunea timişorenilor nu a fost una uşoară la Bucureşti, aceştia întâlnind o contracandidată directă la calificarea pe un loc ce duce în play-off la finalul sezonului regulat. Elevii lui Dragan Petricevic au început bine meciul, însă au cedat primul sfert cu 20-17. Sfertul doi a fost adjudecat de alb-violeţi graţie jocului bun făcut de Jovanovic. La pauza mare, Steaua a avut un avantaj minim pe tabelă şi jocul încă nu era jucat. Din păcate pentru bănăţeni, presiunea bucureştenilor a crescut în sfertul trei, când Steaua a preluat iniţiativa şi s-a distanţat la peste 15 puncte. În ultimul sfert, BC Timişoara a încercat să se apropie pe tabelă şi a sperat la un rezultat favorabil. Chiar dacă s-au apropiat la cinci puncte pe finalul partidei, „leii” nu au putut evita înfrângerea. Scorul final a fost 83-69 pentru Steaua, rezultat ce o obligă pe BC Timişoara să nu mai facă niciun pas greşit în următoarele meciuri oficiale dacă vrea să ajungă în play-off. La finalul meciului, antrenorul Dragan Petricevic a declarat că alb-violeţii încă mai au şanse de a prinde locul opt, calificarea fiind încă în joc. În etapa viitoare, bănăţenii vor juca pe teren propriu împotriva celor de la Farul Constanţa, sâmbătă, 22 februarie.