Acasă Sport BC Timişoara – învinsă pe teren propriu de BC Mureş

BC Timişoara – învinsă pe teren propriu de BC Mureş

baschet 16Echipa de baschet BC Timişoara a jucat sâmbătă meciul din cadrul etapei a XVII-a din Liga Naţională, pe teren propriu, împotriva celor de la BC Mureş.

Bănăţenii erau obligaţi să învingă pentru a fi siguri de prezenţa în play-off-ul campionatului. Începutul partidei disputat în Sala „Constantin Jude” a aparţinut echipei vizitatoare, care şi-a adjudecat primul sfert cu un avantaj de cinci puncte. „Leii” au recuperat în sfertul doi din handicap, graţie unui joc foarte bun făcut de Jovanoic, astfel că scorul la pauză a fost unul strâns, diferenţa fiind de doar două puncte în favoarea mureşenilor. Împinşi de la spate de un public numeros, alb-violeţii au jucat la adevăratul potenţial în sfertul trei, pe care l-au câştigat cu 28-23. Din păcate pentru bănăţeni, echipa vizitatoare a profitat de experienţa mai mare şi, profitând de eroarea lui Conley, care a ratat inexplicabil, s-a impus la finalul partidei cu 99-93. La finalul meciului, antrenorul alb-violeţilor a declarat că eşecul cu BC Mureş a venit în urma presiunii date de obiectivul propus de bănăţeni de a ajunge în play-off şi de a câştiga toate partidele de pe teren propriu rămase din sezonul regulat. Chiar dacă au pierdut sâmbătă, „leii” mai au şanse de a prinde un loc de play-off, următorul meci fiind împotriva celor de la Steaua Bucureşti, duminică, de la ora 17.55.