Acasă Sport BCM Danzio nu a reușit să se impună la Satu Mare

BCM Danzio nu a reușit să se impună la Satu Mare

Cele două echipe vecine de clasament, BCM Danzio Timișoara și CSM Satu Mare, s-au întâlnit sâmbătă pentru a juca în cadrul etapei a X-a din Divizia A de baschet feminin. Fetele lui Ljubomir Kolarevic au început entuziasmant partida jucată în sala din Satu Mare și după primele zece minute alb-violetele conduceau cu două puncte. Al doilea sfert a echivalat cu revenirea în joc a echipei gazdă, care a reușit să se impună cu 17-8, preluând astfel conducerea la pauza mare, tabela indicând scorul de 36-29 pentru CSM. Alb-violetele nu au fost de acord cu scorul de pe tabelă și în sfertul trei au pornit din nou asaltul la coșul celor din Satu Mare. După un joc bun, timișorenele s-au impus în penultimul sfert cu 14-8, apropiind diferența la un singur punct înaintea ultimelor zece minute de joc. Bănățenele au pierdut însă inițiativa în ultimul sfert, echipa gazdă reușind să marcheze cpșuri importante pe contraatac, astfel că, la finalul celor patru sferturi, echipa învingătoare a fost cea din Satu Mare. Scorul final al meciului dintre CSM Satu Mare și BCM Danzio a fost 58-50, înfrângerea trimițând echipa de pe Bega pe locul opt în clasamentul Diviziei A. Biljana Pešović, cu 16 puncte și Corina Moroşan, cu 12 reușite, au fost cele mai eficiente marcatoare din tabăra alb-violetelor. BCM Danzio are șansa să recupereze punctele pierdute la Satu Mare în etapa viitoare, când elevele lui Kolarevic primesc vizita echipei U Cluj, ardelencele ocupând locul 14 în campionat.