Acasă Sport BCM Danzio – tot mai aproape de play-off

BCM Danzio – tot mai aproape de play-off

Cu toate că sezonul Diviziei A la baschet feminin este de abia la jumătate, formația de baschet feminin BCM Danzio este din ce în ce mai sigură pe calificarea în play-off-ul competiție, acesta fiind și obiectivul grupării timișorene pentru acest campionat. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au învins în urma unui joc entuziasmant făcut în etapa a XII-a formația CSM Sportul Studențesc.  Ambele echipe își dispută un loc pentru calificarea în ultimul act al întrecerii interne, astfel că partida jucată la finele săptămânii trecute a fost una foarte disputată. Alb-violetele au încept excelent partida jucată în deplasare, reușind să conducă după primele zece minute cu 20-9. A urmat apoi un sfert doi mai strâns, echipa din capitală micșorând din diferență, însă bănățenele au intrat la pauza mare cu un avantaj de șapte puncte. În sfertul trei, echipa gazdă a apăsat pe accelerație, insuficient însă pentru a câștiga penultimul sfert, acesta revenind alb-violetelor cu scorul de 16-14. Emoțiile pentru victorie au dispărut în ultimul sfert, când echipa din Timișoara a făcut un joc exemplar, grație căruia BCM Danzio și-a adjudecat a șaptea victorie din actuala stagiune. Partida dintre BCM Danzio și SCM Sportul Studențesc s-a încheiat cu scorul de 72-58, alb-violetele reușind să-și consolideze locul șapte în clasament. La finalul partidei, tehnicianul bănățenelor s-a declarat mulțumit de evoluția elevelor sale, deși formația bucureșteană a reușit să profite de unele inexactități în defensiva timișorenelor. Kolarevic a apreciat în mod deosebit jocul baschetbalistelor Pesovic, Haas și Stoenescu. În etapa viitoare BCM Danzio va întâlni pe teren propriu penultima clasată Politehnica Iași.