Acasă Sport Campioana județului Timiș întâlnește campioana județului Caraș-Severin

Campioana județului Timiș întâlnește campioana județului Caraș-Severin

La sediul Federației Române de Fotbal a avut loc tragere la sorți a meciurilor de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. Vor promova din Liga a IV-a în Liga a III-a, campionatul ediţiei 2024/2025, cele 21 de echipe câştigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 de campioane judeţene declarate de AJF/AMFB. Astfel, în urma tragerii la sorți, campioana județului Timiș va întâlni la baraj campioana județului Caraș-Severin. Celelalte meciuri de baraj din zona IV – Vest sunt: campioana județului Mehedinți – campioana județului Gorj și campioana județului Arad – campioana județului Hunedoara. Jocurile se vor desfășura în sistem eliminatoriu, tur – retur, pe 16 iunie 2024, ora 18:00, respectiv 23 iunie 2024, ora 17:30. Întrucât a fost eliminat principiul avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri de baraj, egalitatea se menţine, la puncte și golaveraj, jocul retur se va prelungi cu două reprize de câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare, în conformitate cu Legile Jocului. La finalul turului, în Liga a IV-a Timiș pe primul loc este CSM Lugoj, iar în Liga a IV-a Caraș-Severin lider este ACS Magica Balta Caransebeș.