Acasă Sport „Cine e pe primul loc? Cine e pe primul loc? Poli e!...

„Cine e pe primul loc? Cine e pe primul loc? Poli e! Poli e!”

Poli Timişoara a reuşit să înscrie în două partide de nouă ori. După ce s-au impus pe terenul celor de la Internaţional Piteşti cu un categoric 3-0, fotbaliştii pregătiţi de Ioan Ovidiu Sabău au inaugurat un veritabil „festival al golului” în disputa de sâmbătă seara, când cei aproximativ 3.000 de spectatori de pe arena „Dan Păltinişanu” s-au delectat cu şase reuşite ale favoriţilor în poarta Ceahlăului Piatra Neamţ. Magera, Chiacu şi Goga au reuşit câte o dublă, cei trei fiind şi cei mai buni oameni de pe teren.
Nu trecuseră decât câteva zeci de secunde de la primul fluier al arbitrului întâlnirii, când Magera, de la aproximativ 30 de metri de poarta adversă, a şutat sec, fără preluare, peste portarul Ceahlăului. Jocul începea astfel de la 1-0 pentru Poli Timişoara. Peste numai patru minute, scorul a fost majorat, Chiacu reuşind primul său gol în campionat pentru Poli, în urma unei pase care a purtat amprenta aceluiaşi Magera. De aici încolo, am asistat la un joc de-a şoarecele şi pisica, timişorenii părând că evoluează într-o partidă amicală. Primele 45 de minute s-au încheiat cu scorul stabilit de Magera şi Chiacu în primele cinci minute.
Conştientizaţi de Sabău că trebuie să mai înscrie pentru ca Poli să termine cea de-a X-a rundă pe primul loc în clasament, Goga & Compania au mai înscris de patru ori în mitanul secund. Magera a recidivat, reuşind să înscrie din nou în minutul 50, pentru 3-0. Următoarea jumătate de oră a jocului a fost confuză, Poli reducând considerabil atacurile la poarta lui Lipitor. Descătuşarea atacanţilor timişoreni avea să fie evidentă în ultimele şapte minute ale partidei. Chiar dacă până în minutul 83 Goga a fost destul de şters pe terenul de joc, acesta a demonstrat că Poli ar putea avea un nou golgeter la finalul acestui sezon. Fostul jucător al Universităţii Cluj a perforat poarta de Lipitor de două ori, în decurs de doar două minute. Bomboana pe colivia celor de la Ceahlăul a fost pusă în ultimul minut de joc de Chiacu, care a stabilit scorul final la 6-0. Victoria categorică a celor de la Poli în faţa moldovenilor lui „Pinalty” Ştefan a avut darul de a cocoţa formaţia timişoreană pe primul loc în clasamentul Ligii I, alb-violeţii fiind singurii care nu s-au întâlnit în acest sezon cu insuccesul.

Şi Poli a fost umilită
De la revenirea în primul eşalon, în sezonul 2002-2003, Poli Timişoara nu ne-a prea obişnuit cu victorii categorice, cea în faţa Ceahlăului, la şase goluri diferenţă, fiind cea mai categorică din 2002 şi până în prezent. În ultimii şapte ani, Poli s-a mai impus, în Liga I, doar de două ori la o diferenţă mai mare de trei goluri. A fost de două ori 4-0 pentru Poli, în septembrie 2005, într-un joc cu Gloria Bistriţa şi anul trecut, când alb-violeţii s-au impus în faţa celor de la FC Braşov. În aceşti şapte ani, Poli a şi suferit câteva înfrângeri la scor, cele mai elocvente fiind cu Steaua (1-8, pe teren propriu în aprilie 2004), cu Craiova (1-5, pe teren propriu în mai 2007), cu FC Argeş (1-5, în deplasare – martie 2003), cu Farul Constanţa (0-4, în deplasare – octombrie 2004) şi cu Gaz Metan Mediaş (1-5, în deplasare – august 2008).