Acasă Sport Concurs de înot în ape deschise pe lacul Văliug

Concurs de înot în ape deschise pe lacul Văliug

Competiţia „Traversarea lacului Văliug”, ce a avut în acest weekend, în judeţul Caraş-Severin, a adunat un număr de 58 de participanţi. Curajul a fost cel mai important factor pentru orice înotător care s-a înscris la această competiţie, deoarece, fiind vorba de un lac de acumulare, pe munte, apa a fost destul de rece, temperatura de la suprafaţa apei nedepăşind 23 de grade Celsius. Competiţia a fost împărţită pe două probe: una de 400 de metri, la care au luat startul 46 de înotători şi una de 2.000 de metri, la care au participat 12 înotători. Organizatorii le-au permis participanţilor să folosească orice procedeu de înot, importantă fiind încheierea cursei. La startul fiecărei probe au fost prezenţi atât femei, cât şi bărbaţi. La întocmirea clasamentului final, concursul fiind de tip „open”, nu s-a luat în considerare vârsta participanţilor. Participanţii care au folosit accesorii de înot precum labe, palmare, plutitoare sau plute, nu au fost incluşi în clasamentul final. Toţi înotătorii au primit la final diplome de participare şi tricouri, drept răsplată pentru efortul depus, iar primii trei clasaţi din fiecare categorie au primit şi medalii. Clubul de Înot Masters Timişoara a participat la această competiţie cu 8 înotători, cel mai tânăr având 26 de ani, iar cel mai în vârstă 63 de ani. În total, la probe individuale, clubul de înot timişorean a obţinut 3 locuri pe podium, prin Mihai Lisetchi, care s-a clasat pe locul III la proba de 2.000 de metri şi Marcel Răsădean, care a obţinut locul II, atât la proba de 400 de metri, cât şi la cea de 2.000 de metri.