Acasă Sport Corina Căprioriu – vicecampioană olimpică la judo

Corina Căprioriu – vicecampioană olimpică la judo

Sportiva din Lugoj a cucerit medalia de argint la categoria 57 de kilograme
Sportul lugojean a obţinut un nou succes. Corina Căprioriu a reuşit să aducă delegaţiei României încă o medalie la Jocurile Olimpice de la Londra. Sportiva de 26 de ani, originară din Lugoj, a cucerit medalia de argint în concursul feminin de judo, la categoria 57 de kilograme. Căprioriu – care a început să practice judo la CSŞ Lugoj cu prof. Adalbert Batkai – a fost învinsă, în finală, de japoneza Kaori Matsumoto. Arbitrii au decis să acorde victoria sportivei nipone în prelungiri, considerând că reprezentanta României a călcat intenţionat în afara suprafeţei de luptă, lucru interzis de regulament. La Londra, Corina Căprioriu a câştigat grupa D, trecând în primul tur de chinezoaica Hui Wang, pe care a învins-o prin ippon, iar în optimi de sportiva din Djibouti, Sally Raguib, care a fost descalificată pentru că nu s-a încadrat în categorie. În sferturi de finală, românca a trecut de unguroaica Hedvig Karakas, după o partidă extrem de echilibrată, câştigătoarea fiind desemnată prin decizia arbitrilor.

În semifinale, Corina a avut o luptă teribilă, fără punct pe tabelă până mai erau 7 secunde, când a reuşit ippon-ul în faţa lui Marty Malloy (SUA). Medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Londra reprezintă cea mai mare performanţă din carieră pentru sportiva din Lugoj,  care mai are în palmares un titlu european cucerit în 2010, la Viena, precum şi două medalii de bronz, la Campionatele Mondiale şi cele Europene din 2011. La Jocurile Olimpice de la Londra, Lugojul mai este reprezentat de doi sportivi legitimaţi la Clubul Sportiv Municipal: gimnastul Vlad Cotuna (care nu a reuşit să se califice cu echipa României în finală) şi luptătorul Nicolae Ceban (care concurează pentru Republica Moldova).