Acasă Sport CS Timișoara – lider autoritar în Divizia A

CS Timișoara – lider autoritar în Divizia A

Liderul Diviziei A la handbal feminin a rămas neschimbat în urma etapei a VIII-a, echipa CS Timișoara reușind să rămână pe prima treaptă a podiumului ligii secunde grație succesului înregistrat în meciul contra celor de la CSM Bistrița. Fetele antrenate de Sorin Voicu sunt la al treilea meci fără înfrângere în Divizia A, timișorencele acumulând 12 puncte în cele opt partide jucate în acest sezon. Partida susținută la finalul săptămânii trecute în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara a revenit cu greu timișorencelor, acestea conducând la pauză cu scorul de 18-13. Cu toate că jocul din prima repriză dădea ca învingătoare clară formația de pe Bega, echipa vizitatoare a reușit să înceapă mai bine repriza a doua, fapt pentru care meciul s-a relansat după doar 15 minute din actul secund. Până la final, timișorencele au izbutit să se regrupeze și grație jocului ofensiv bun au reușit să-și treacă în cont al cincilea succes din actuala stagiune. Scorul final al întâlnirii dintre CS Timișoara și CSM Bistrița a fost 28-27, rezultat în urma căruia bănățencele rămân pe primul loc, la egalitate de puncte cu echipa din Târgu Jiu, aflată pe locul secund. Următorul meci al echipei CS Timișoara va avea loc miercuri, formația bănățeană deplasându-se pentru partida din etapa a IX-a pe terenul celor de la CSS Caracal.