Acasă Sport CS Timișoara – liderul Diviziei A la handbal feminin

CS Timișoara – liderul Diviziei A la handbal feminin

Clubul Sportiv Timișoara a reușit să urce pe prima poziție a ligii secunde la handbal feminin, după victoria contra formației CS Universitar Târgu Jiu, echipă ce se afla în fruntea clasamentului, înaintea etapei a VI-a. Fetele antrenate de Sorin Voicu au început entuziasmant jocul, reușind să deschidă repede scorul. După prima jumătate de oră, bănățencele conduceau cu 17-14, deși jocul nu a fost unul ușor pentru handbalistele timișorene, fiind unul destul de dur. În actul secund, echipa vizitatoare a încercat să revină în joc, însă jocul defensiv bun prestat de echipa de pe Bega a făcut ca avantajul să rămână de partea timișorencelor. Universitatea Timișoara a prins curaj în repriza secundă, reușind astfel să-și impună jocul, fapt ce a adus și victoria, echipa din Târgu Jiu părărsind Timișoara învinsă. Scorul final al întâlnirii dintre CS Timișoara și CS Universitar Târgu Jiu a fost 35-28, rezultat în urma căruia timișorencele urcă pe primul loc în clasament, la un punct în fața echipei din Târgu Jiu, cu nouă puncte acumulate în șase meciuri. La finalul întâlnirii, antrenorul bănățencelor s-a declarat mulțumit de jocul făcut de elevele sale, recunoscând, totușI, că jocul făcut de CST în prima repriză a fost unul mai slab, deoarece s-a vrut cunoașterea adversarului. În etapa viitoare, fetele antrenate de Sorin Voicu vor juca în deplasare, contra celor de la HC Alba Sebeș, formație aflată pe poziția a opta în clasament.