Acasă Sport CSS Bega a terminat pe cinci Campionatul Național de juniori

CSS Bega a terminat pe cinci Campionatul Național de juniori

Echipa de baschet Under 18 a celor de la CSS Bega a terminat pe locul cinci Campionatul Național de juniori, după ce a învins în partida pentru locurile 5-6 formația LPS CSS Bihorul Oradea. Bănățenii au învins în partida dinaintea înfruntării cu Bihorul pe cei de la CN Aurel Vlaicu București cu scorul de 63-36, astfel că moralul juniorilor timișoreni a fost unul ridicat pentru ultima partidă din campionat. Meciul disputat duminică între CSS Bega și CSS Oradea a fost dominat în întregime de gruparea din Timișoara, băieții lui Tiberiu Ondreikovics preluând repede inițiativa, scorul după primul sfert fiind net în favoarea timișorenilor, care au condus cu 13 puncte. Diferența a crescut constant pe tabelă, pentru ca, la pauza mare, tabela să indice 37-11 pentru CSS Bega. Sferturile trei și patru au revenit tot timișorenilor, aceștia mulțumindu-se să joace un baschet mai puțin spectaculos, dar în același timp eficient. După 13-6 în sfertul trei și 16-13 în ultimul sfert, victoria a revenit celor de la CSS Bega, care s-au impus cu scorul final de 66-30, terminând astfel pe cinci Campionatul Național. Cel mai eficient marcator din tabăra grupării timișorene a fost Covaciu, baschetbalistul reușind să înscrie 16 puncte. Câștigătoare a ediției 2012-2013 a Campionatului de Juniori a ieșit U Mobitelco Cluj Napoca, ardelenii învingând după un meci foarte disputat în finală echipa CSS Iași cu scorul de 69-62.